LJUBLJANA, 15. maja (Tanjug) - Najveća osiguravajuća kuća u Sloveniji, Triglav, neće biti privatizovana, odlučila je vladajuća koalicija u Ljubljani, prihvatajući tako odlučan zahtev Demokratske stranke penzionera (DESUS) da se najveći deo deonica te firme sačuva. Osim putne i železničke infrastrukture, kao firme od strateške važnosti u kojima država treba da zadrži prevladjujući većinski udeo odredjene su farmaceutska industrija Krka, P
LJUBLJANA, 15. maja (Tanjug) - Najveća osiguravajuća kuća u Sloveniji, Triglav, neće biti privatizovana, odlučila je vladajuća koalicija u Ljubljani, prihvatajući tako odlučan zahtev Demokratske stranke penzionera (DESUS) da se najveći deo deonica te firme sačuva.
Osim putne i železničke infrastrukture, kao firme od strateške važnosti u kojima država treba da zadrži prevladjujući većinski udeo odredjene su farmaceutska industrija Krka, Pošta Slovenije, državni investicioni fond Kapitalska družba (KAD) i Modra zavarovalnica, šumsko preduzeće Snežnik i Slovenačka lutrija.
Kao značajna preduzeća u kojima udeo državnog vlasništva ne sme da padne ispod 25 odsto navedeni su, pored ostalih, i turistička firma Terme Olimia i neke druge kompanije iz tog sektora, objavio je portal SEEbiz.eu.
Spor u koaliciji oko dokumenta koji još mora da potvrdi parlament bio je, medjutim, u prvom redu vezan na potencijalnu privatizaciju Triglava, najveće osiguravajuće kuće.
Premijerova stranka pristala je na kraju na odlučan zahtev koalicione stranke penzionera DESUS da se najveći deo deonica te firme sačuva, kako bi iz dividendi Triglava i ubuduće mogli da se alimentiraju dodatni penzioni fondovi za buduće generacije, a da Triglav u budućoj strategiji privatizacije bude označen kao "strateška investicija" države.
Premijer Cerar je ranije predlagao da se Triglav klasifikuje kao kompanija u kojoj država mora da zadrži 25 odsto deonica, dok bi ostale mogla da proda strateškom partneru ili privatnim investitorima, ali samo u slučaju ako bi Triglavu trebala dokapitalizacija, odnosno sveži kapital.
Triglav je lane, uprkos smanjenju prikupljenih premija, ostvario čistu dobit od 85,7 miliona evra, a za prva tri meseca ove godine 31,1 milion.
Više od trećine deonica Triglava ima nacionalni zavod za penziono osiguranje, a zajedno s ostalim fondovima država je u Triglavu dominantan i većinski vlasnik.
U više navrata je potvrdjeno da Adris grupa, koja je nedavno preuzela Kroacija osiguranje, pokazuje interesovanje za obe slovenačke osiguravajuće kuće - Triglav i Savu Re.
Ostavi komentar