BEOGRAD, 31. marta (Tanjug) - Osnovni ciljevi Strategije i Akcionog plana razvoja malih i srednjih preduzeća, preduzetništva i konkurentnosti od 2015. do 2020. su povećanje broja privrednih subjekata, zaposlenosti i unapredjenje poslovanja sektora MSPP, rečeno je danas na sednici skupštine Privredne komore Srbije (PKS). Državni sekretar Ministarstva privrede Miloš Petrović rekao je predstavljajući Strategiju da ona počiva na
BEOGRAD, 31. marta (Tanjug) - Osnovni ciljevi Strategije i Akcionog plana razvoja malih i srednjih preduzeća, preduzetništva i konkurentnosti od 2015. do 2020. su povećanje broja privrednih subjekata, zaposlenosti i unapredjenje poslovanja sektora MSPP, rečeno je danas na sednici skupštine Privredne komore Srbije (PKS).
Državni sekretar Ministarstva privrede Miloš Petrović rekao je predstavljajući Strategiju da ona počiva na šest stubova.
To su: unapredjenje poslovnog okruženja, pristupa izvorima finansiranja, kontinuirani razvoj ljudskih resursa, jačanje održivosti i konkurentnosti malih i srednjih preduzeća, unapredjenje pristupa novim tržištima, kao i razvoj i promocija preduzetničkog duha, ali i podsticanje preduzetništva žena, mladih i socijalnog preduzetništva.
Cilj je, kazao je Petrović, da se ojačaju mikro, mala i srednja preduzeća i preduzetništvo i unaprede kapaciteti ovog sektora da odgovori na pritisak konkurencije na zajedničkom tržištu Evropske unije.
Cilj strategije je da do 2020. godine sektor MSPP ima 350.000 privredih subjekata i zapošljava oko milion radnika.
Uoči sednice Skupšine PKS održana je sednica Upravnog odbora Komore koji je podržao proces reforme i modernizacije komorskog sistema.
Predsednik PKS na sednici Skupštine PKS Marko Čadež rekao je na sednici da modernizacija Privredne komore Srbije predvidja izgradnju jedinstvenog komorskog sistema koji će biti efikasan servis u funkciji razvoja i unapredjenja kapaciteta njenih članica i privrede u celini.
Ccadež je podsetio da je proces modernizacije počeo prošle godine kada je formirana Radna grupa koju čine predstavnici PKS, regionalnih privrednih komora, Privredne komore Austrije, Delegacije nemačke privrede u Srbiji i GIZ-a.
On je dodao da je načinjena je i "mapa puta", odnosno dokument od oko 80 strana koji definiše svaku aktivnost u procesu modernizacije, dinamiku aktivnosti i jasno utvrdjene prioritete.
Planirano je da pravni okvir, odnosno novi zakon o komorama bude zaokružen do septembra i da zakonski predlog udje u skupštinsku proceduru, a da zakon stupi na snagu od 1. januara iduće godine.
To je, kako je kazao, jedan od ciljeva koji bi trebalo da uokviri funkcionisanje komorskog sistema.
Paralelno sa izgradnjom pravnog okvira predvidjeno je potpisivanje sporazuma sa regionalnim komorama.
To će, kako je Čadež rekao, obezbediti jasnu funkcionalnu podelu posla i odgovornosti, uz jedinstvenu politiku, organizacionu strukturu, paket standardizovanih usluga i jedinstven vizuelni identitet budućeg komorskog sistema uz uvodjenje centralnog informacionog sistema.
Modernizacija komorskog sistema preduslov je i za podršku privredi tokom procesa evropskih integracija, dodao je on.
"Efikasno zastupanje interesa privrede i članica, javna ovlašćena uz standardizaciju procesa i razvoj usluga i edukacija su glavna tri stuba modernizacije", poručio je Čadež.
Ostavi komentar