MOSKVA, 12. marta (Tanjug) -Evropska komisija (EK) će se potruditi da ne dozvoli da pojedine zemlje Evropske unije (EU) zaključe bilateralne sporazume sa Rusijom o izvozu prehrambenih prozvoda. Kako javlja Baltički servis vesti (Baltic News Service, BNS), a prenosi Interfaks, to je navedeno u odgovoru Evropske komisije na zahtev litvanskog člana Evropskog parlamenta Bronisa Rope.
MOSKVA, 12. marta (Tanjug) -Evropska komisija (EK) će se potruditi da ne dozvoli da pojedine zemlje Evropske unije (EU) zaključe bilateralne sporazume sa Rusijom o izvozu prehrambenih prozvoda.
Kako javlja Baltički servis vesti (Baltic News Service, BNS), a prenosi Interfaks, to je navedeno u odgovoru Evropske komisije na zahtev litvanskog člana Evropskog parlamenta Bronisa Rope.
"Ispostavilo se da su poslednjih meseci održavani bilateralni susreti država članica EU i Rusije o sanitarnim i fitosanitarnim pitanjima, sa kojima nisu upoznati Evropska komisija ili druge države članice", navodi se u saopštenju EK.
Komisija će nastaviti da prati da se sertifikacija izvoza u Rusiju sprovodi strogo u skladu sa sanitarnim uslovima izvoza dogovorenim na nivou EU.
U januaru su baltičke zemlje i Poljska izrazile nezadovoljstvo mogućim sporazumima drugih zemalja članica EU i Rusije. Konkretno, negativnu reakciju tih zemalja izazvalo je pismo šefa generalnog direktorata EK za zdravlje i bezbednost hrane Ladislava Mikoa rukovodiocu ruske veterinarske i fitosanitarne službe Roseljhoznadzor Sergeju Dankvertu u kome je, prema rečima predstavnika Litvanije, Rusiji predloženo da se dogovara sa zemljama pojedinačno.
U medjuvremenu, kako je ranije saopšteno, ruska strana je više puta obaveštavala o zahtevima pojedinih zemalja EU za ublažavanje prehrambenog embarga na neke njihove proizvode i konsultacije vodjene s tim u vezi. Konkretno, takvi zahtevi su stigli od Grčke i Madjarske.
Kako je juče rekao ruski ministar poljoprivrede Nikolaj Fjodorov, ministarstvo razmatra moguće varijante da dozvoli uvoz odredjenih vrsta voća i povrća iz nekih evropskih zemalja, prvenstveno iz Grčke, Madjarske i sa Kipra. Prema njegovim rečima, za to postoje dve-tri moguće varijante.
Ostavi komentar