BEOGRAD, 31. mart (Tanjug) - Subvencije investitorima kako bi ulagali u Srbiji samo su šlag na torti, i pomažu samo ukoliko su praćenje poboljšanjem poslovne klime, ocenili su danas ekonomisti u Tanjugovom Preš centru. Predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović je, naime, rekao da uz subvencije treba sistemski raditi na sredjivanju poslovnog ambijenta u državi.
BEOGRAD, 31. mart (Tanjug) - Subvencije investitorima kako bi ulagali u Srbiji samo su šlag na torti, i pomažu samo ukoliko su praćenje poboljšanjem poslovne klime, ocenili su danas ekonomisti u Tanjugovom Preš centru.
Predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović je, naime, rekao da uz subvencije treba sistemski raditi na sredjivanju poslovnog ambijenta u državi.
Subvencije, smatra on, bi mogle da poboljšaju klimu, ali su one ipak samo "šlag na torti" i ne bi trebalo da budu sredstvo za plaćanje investitorima da dodju.
Govoreći na predstavljanju istraživanja Biznis info grupe o najuspešnijim kompanijama Vlahović je rekao da su ranije na uštrb subvencija propušteni drugi važni projekti koji bi bili efikasniji za srpsku ekonomiju.
"Ja bih, recimo, razvijao Garancijski fond koji je ranije ukinut, a koji je važan za razvoj malih i srednjih firmi", rekao je Vlahović.
Profesor na Univerzitetu Singidunum Zoran Jeremić poručio je da su subvencije u Srbiji više cena lošeg privrednog ambijenta.
"Verovatno polovina investitora ne bi ni došla bez subvencija", rekao je on.
Direktor Tarketa Nikola Pavičić rekao je kako ima rezervu prema podsticajima države, ali smatra da se ipak može pravdati učešće u investicijama.
"To bi bilo najbolje iskoristiti i podstaći neto izvoznike. Nama trebaju neto izvoznici koji preradjuju domaće sirovine", rekao je Pavičić.
Inače, danas je ministar privrede Željko Sertić potpisao sa američkom kompanijom NCR ugovor o subvencijama u iznosu od četiri miliona evra, na osnovu čega će ova kompanija do 2017. godine zaposliti još 800 radnika u Srbiji.
Ministar je precizirao da će se subvencije ovoj firmi isplaćivati u tranšama. NCR će na ime bruto zarada za novozaposlene ujedno isplatiti više od 43 miliona, a država, kako je rekao, daje manje od 10 odsto na tu cifru.
Sertić je naglasio da će subvencije doneti veći prihod u budžet po osnovu poreza i zaposliti veliki broj ljudi.
"Kada sam izabran za ministra privrede u vrlo kratkom roku smo se dogovorili da je ipak potrebno obezbediti podsticaje kompanijama koje imaju dobre biznis planove, i ako te subvencije služe da se zaposli veći broj ljudi".
Prema njegovim rečima, NCR će uz ove podsticaje imati više od 1.400 zaposlenih.
Ostavi komentar