Tekst objavljen: 26.03.2015 10:56        


SARAJEVO, 11. marta (Tanjug) - Malobrojni dostupni pokazatelji iz januara ove godine ne ukazuju na pozitivne pomake u odnosu na prethodnu godinu kada je reč o ekonomskoj aktivnosti u Bosni i Hercegovini (BiH).

Ekonomska aktivnost u BiH bez pozitivnih pomaka

SARAJEVO, 11. marta (Tanjug) - Malobrojni dostupni pokazatelji iz januara ove godine ne ukazuju na pozitivne pomake u odnosu na prethodnu godinu kada je reč o ekonomskoj aktivnosti u Bosni i Hercegovini (BiH).
Prema pisanju portala Kliks (klix.ba), jedan od glavnih pokazatelja aktivnosti bilo je smanjenje obima vrednosti spoljne trgovine usled pada izvoza od 1,3 odsto i uvoza 2,8 odsto u odnosu na januar prethodne godine.
Uprkos relativno (u odnosu na prethodne godine) visokoj pokrivenosti uvoza izvozom na 66,2 posto ovo se teško može smatrati pozitivnim kretanjem, jer bi smanjenje izvoza moglo ukazivati na slabljenje aktivnosti realnog sektora, dok bi pad uvoza mogao da bude posledica slabe domaće tražnje i izvoza, navodi se u analizi Direkcije za ekonomsko planiranje BiH.
Pri tome, na slabu aktivnost u realnom sektoru posebno ukazuje stagnacija preradjivačke industrije, gde je zbog slabe finalne potrošnje i nominalnog pada robnog uvoza u januaru došlo do blagog smanjenja prihoda od indirektnih poreza.
S druge strane, realno smanjenje spoljne trgovine bi moglo biti nešto slabije, jer ono ne pokazuje da je smanjena količina robe, već njena ukupna cena, a cene potrošačkih dobara, koja uglavnom dolaze iz uvoza, opale su 0,9 odsto.
U celoj situaciji, kad je u pitanju domaća tražnja, posebno ohrabruje realni rast prometa maloprodaje od 1,0 odsto u odnosu na decembar, odnosno čak 8,3 odsto u odnosu na januar prošle godine.
U analizi se ističe da je, prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, Federacija BiH tokom ovog januara u odnosu na januar prošle godine zabeležila pad industrijske proizvodnje od 1,7 odsto. U Republi Srpskoj (RS), prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, za januar zabeležen je skroman rast od 0,3 odsto.
Zbirno, prema preliminarnim podacima Agencije za statistiku BiH, u ovogodišnjem januaru ukupna robna razmena iznosila je 1,622 milijarde KM (829,3 miliona evra) i u poredjenju sa prošlogodišnjim januarom smanjena je 2,2 odsto.
Glavni razlog za smanjenja ukupne robne razmene u BiH je nizak nivo poslovne aktivnosti što je dovelo do istovremenog pada kako izvoza tako i uvoza.
Ukupni izvoz BiH u januaru iznosio je 646,2 miliona KM i u odnosu na januar 2014. smanjenjen je 1,3 odsto.
U okviru izvoza, pored naftnih derivata, najviše su 'podbacili' tradicionalni izvozni proizvodi BiH, kao što bazni metali, hemijski proizvodi i prehrambene preradjevine.
S druge strene, ukupni uvoz BiH tokom januara iznosio je 957,4 miliona KM, što predstavlja smanjenje od 2,8 odsto u odnosu na januar 2014. godine.
Spoljnotrgovinski robni deficit u januaru 2015. godine iznosio je 329,2 miliona KM i u poredjenju sa januarom prošle godine smanjen je za 5,8 posto.
Ukupna pokrivenost uvoza izvozom u BiH u januaru 2015. godine delimično je poboljšana u odnosu na prethodnu godinu i iznosila je 66,2 posto, kaže se u analizi Direkcije za ekonomsko planiranje BiH.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana