Tekst objavljen: 04.04.2015 5:05        


ZAGREB, 20. marta (Tanjug) - Najnovije prognoze analitičara Ekonomskog instituta Zagreb (EIZ) ukazuju na blag oporavak hrvatske privrede u ovoj i idućoj godini, pri čemu su ostali pri prognozi rasta bruto društvenog proizvoda (BDP) od 0,2 odsto u 2015, dok je procena rasta za 2016. blago smanjena, sa januarskih 0,9 na 0,8 posto. U saopštenju, EIZ ipak ističe da će većinu neizvesnosti koje mogu uticati na tačnost prognoza ove godine

Ekonomski institut:U 2015. rast privrede 0,2 odsto

ZAGREB, 20. marta (Tanjug) - Najnovije prognoze analitičara Ekonomskog instituta Zagreb (EIZ) ukazuju na blag oporavak hrvatske privrede u ovoj i idućoj godini, pri čemu su ostali pri prognozi rasta bruto društvenog proizvoda (BDP) od 0,2 odsto u 2015, dok je procena rasta za 2016. blago smanjena, sa januarskih 0,9 na 0,8 posto.
U saopštenju, EIZ ipak ističe da će većinu neizvesnosti koje mogu uticati na tačnost prognoza ove godine uzrokovati nadolazeći parlamentarni izbori i politika koju sprovodi trenutna Vlada, preneo je portal Seebiz.
"Iako će Vlada biti pod velikim pritiskom Europske komisije za sprovodjenje fiskalne konsolidacije (u okviru Procedure prekomjernog deficita (EDP) i Evropskog semestra), očekuje se da ipak neće biti sklona u predizborno vreme da povlači veće reformske poteze. Stoga se u 2015. očekuje deficit budžeta opšte države znatno iznad cilja postavljenog u okviru EDP-a (3,5 posto BDP-a), odnosno na nivou od 5,0 posto BDP-a", procena je Ekonomskog instituta.
Dodaju da je u 2016. moguća značajnija fiskalna konsolidacija, ali i kako bi se u početku, zbog smanjenja plata, prihodi državnog budžeta takodje mogli smanjiti. Zato očekuju da bi deficit mogao biti "tek nešto manji od onog u 2015, odnosno 4,8 posto BDP-a".
"Dodatnu nesigurnost unose šumovi koji pristižu iz Vlade, odnosno najava strukturnih reformi i programa fiskalne konsolidacije iz Ministarstva finansija, dok sam premijer najavljuje da neće biti daljih rezanja plata i subvencija. Nastavak neizvesnosti oko procesa monetizacije autoputeva, kao i nepoznanice oko konačnog rešenja u slučaju 'Franak' unose dodatnu nesigurnost u vezi budućih Vladinih poteza, a time i naših prognoza", ističu iz EIZ-a.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana