ZAGREB, 10. marta (Tanjug) - Evropska komisija (EK) zatražila je od Hrvatske da deset godina pre planirane 2031. godine poveća starosnu granicu za odlazak u penziju na 67 godina, piše "Večernji list". Za razliku od hrvatskog ministra rada i penzijskog sistema Miranda Mrsića koji smatra da Hrvatska ima stabilan i dugoročno održiv penzioni sistem i da će i uz skroman rast privrede od 1,5 odsto ta zemlja idućih 40 godina biti u mogućnosti da
ZAGREB, 10. marta (Tanjug) - Evropska komisija (EK) zatražila je od Hrvatske da deset godina pre planirane 2031. godine poveća starosnu granicu za odlazak u penziju na 67 godina, piše "Večernji list".
Za razliku od hrvatskog ministra rada i penzijskog sistema Miranda Mrsića koji smatra da Hrvatska ima stabilan i dugoročno održiv penzioni sistem i da će i uz skroman rast privrede od 1,5 odsto ta zemlja idućih 40 godina biti u mogućnosti da isplaćuje penzije za 1,2 miliona penzionera, EK tvrdi da je on nedovoljno efikasan.
Slično mišljenje ima i Marijana Badjun s Instituta za javne finansije koja je istakla da je EK vrlo dobro detektovala glavne probleme.
"Za EK je problem to što kod nas samo 13 odsto korisnika penzija ima 40 i više godina radnog staža, pa je i udeo prosečne bruto penzije u prosečnoj bruto plati samo 31 odsto. Predvidja se da će 2030. taj udeo biti 27, a 2060. 22 odsto", rekla je ona i istakla da će penzije biti gotovo 30 odsto niže nego danas.
Ona je istakla da su projekcije Ministarstva rada optimističnije i govore o prosečnoj penziji od 60 odsto prosečne plate, ali da su u tim projekcijama u obzir uzeta primanja samo onog dela penzionera koji odrade puni staž. Njih je sada 13 odsto, pri čemu su njihove prinadležnosti i sada iznad proseka i iznose 4.116 kuna (540 evra), dok je prosečna penzija 2.474 kuna (325 evra).
Komisija je u izveštaju kao pozitivnu činjenicu izdvojila smanjenje broja novih korisnika invalidskih penzija. Prošle godine medju novim penzionerima bilo je samo sedam odsto onih koji nisu odradili pun radni staž, dok je 2008. svaki četvrti novopenzionisani odlazio u invalidsku penziju.
Ipak, EK je naglasila da invalidse penzije treba da budu još više smanjene, kao i penzije po posebnim propisima koje bi trebalo bi što više približiti opštim penzijama.
Ostavi komentar