Tekst objavljen: 28.05.2015 3:35        


PODGORICA, 13. maja (Tanjug) - Odbor direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) odlučio je da sa praškom Škodom udje u pregovore u vezi sa gradnjom drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima. Kompanija Škoda Praha ponudila je gradnju drugog bloka snage 254 megavata po ceni od 338,5 miliona evra, dok bi godišnja prozvodnja električne energije bila 1.600 gigavatčasova.

EPCG:Pregovori sa Škodom o gradnji bloka dva TE

PODGORICA, 13. maja (Tanjug) - Odbor direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) odlučio je da sa praškom Škodom udje u pregovore u vezi sa gradnjom drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima.
Kompanija Škoda Praha ponudila je gradnju drugog bloka snage 254 megavata po ceni od 338,5 miliona evra, dok bi godišnja prozvodnja električne energije bila 1.600 gigavatčasova.
Prema tenderskim uslovima, Škoda Praha je dužna da obezbedi kredit investitoru u visini od 85 odsto investicije, piše podgorička Pobjeda.
List podseća da je u najnovijem sporazumu Vlade i italijanske kompanije A2A, koja je koji ističe u julu, dogovoreno da italijanski menadžment do tog roka upravlja Elektroprivredom, ali da ne ometa izgradnju drugog bloka.
U EPCG država ima 57,02 odsto akcija, a italijanske kompanije A2A kao strateški aprtner, ima 41,75 odsto vlasništva.
Za gradnju drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima Vlada i A2A su, takodje, odlučili da se formira novo preduzeće, pa je tako osnovana podružnica Elektroprivrede, odnosno SPV (special purpose vehicle), preko koje treba da se sprovede finansiranje i izgradnja drugog bloka.
Ranije je planirano izdvajanje termoelektrane iz sastava Elektroprivrede i njeno spajanje sa Rudnikom uglja. U termoelektrani vlasnik 51 odsto kapitala je Vlada, a 49 procenata pripada Elektroprivredi.
U tom slučaju radilo bi se o privatno-javnom partnerstvu u gradnji energetskog postrojenja, zašta je u Evropi uobičajeno formiranje kompanije tipa SPV, koja je zapravo podružnica Elektroprivrede.
Vlasnički odnos u novoj kompaniji je posledica procene da termoelektrana vredi 300 miliona evra, a Rudnik uglja 24 miliona. Italijanska kompanija A2A u Rudniku uglja ima 39 odsto akcija, a država 31 procenat.
Formiranjem novog preduzeća omogućeno je da Vlada svoj udeo prepusti trećem partneru, koji je raspoložen da udje u izgradnju drugog bloka TE.
A2A je nedavno promovisala srednjoročnu strategiju, prema kojoj planira da ugasi svoje termoelektrane, tako da je teško očekivati da će ući u finansiranje drugog bloka u Pljevljima, navodi Pobjeda.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana