Tekst objavljen: 15.04.2015 6:41        


LJUBLJANA, 31. marta (Tanjug) - Slovenija, koja godišnje proizvede oko 600.000 tona mleka, nije se, po oceni slovenačkih agrarnih stručnjaka, dobro pripremila na potpunu liberalizaciju mlečnog tržišta koja počinje sutra. U Evropskoj uniji sutra se ukidaju nacionalne kvote kojima se proizvodnja mleka ograničavala od 1984. godine, zbog čega su danas u Briselu, pred Evropskim parlamentom, protestovali proizvodjači mleka. Oni smatraju d

Erjavec:Slovenija nespremna doĆeanje mleĆnih kvota

LJUBLJANA, 31. marta (Tanjug) - Slovenija, koja godišnje proizvede oko 600.000 tona mleka, nije se, po oceni slovenačkih agrarnih stručnjaka, dobro pripremila na potpunu liberalizaciju mlečnog tržišta koja počinje sutra.
U Evropskoj uniji sutra se ukidaju nacionalne kvote kojima se proizvodnja mleka ograničavala od 1984. godine, zbog čega su danas u Briselu, pred Evropskim parlamentom, protestovali proizvodjači mleka. Oni smatraju da će zbog očekivanog viška mleka, sada veliki proizvodjači diktirati uslove, pa će cene naglo pasti.
Najpoznatiji slovenački agrarni ekonomista Emil Erjavec kazao je da je najveća opasnost koja se sada pojavljuje za mlečne farme očekivana velika oscilacija cena, što se do sada sprečavalo merama zajedničke evropske poljoprivredne politike i subvencijama, prenela je agencija Hina.
On se, medjutim, složio da zadržavanje mlečnih kvota više nije imalo smisla, pored ostalog i zato što Slovenija kvote proizvodnje ugovorene tokom pregovora za ulazak u EU 2004. nije uspevala da iskoristi u celini.
Teško je prognozirati kako će se cene mleka ubuduće formirati, ali se mogu očekivati velike oscilacije, čemu bi proizvodjači mogli da se suprotstave većom ekonomičnošću proizvodnje i povezivanjem u mlečnom lancu, na što se Slovenije nije dobro pripremila, ocenio je Erjavec.
Neke velike države i proizvodjači mleka, poput Nemačke, Francuske i Holandije, euforično su investirale u proizvodnju mleka, naveo je Erjavec, dodavši da se već govori o svojevrsnom "mlečnom pojasu" uz Severno more koji će ubuduće diktirati tržište i cene.
Te velike zemlje, koje su ulagale u proizvodnju mleka, tehnološki su mnogo osposobljenije i izvozno usmerenije od manjih zemalja poput Slovenije, kojima je proizvodnja mleka takodje jedna od osnovnih aktivnosti u poljoprivredi, kazao je Erjavec.
Prema zvaničnim podacima, Slovenija godišnje proizvede 600. 000 tona mleka, od čega 20 odsto ide u izvoz.
Proizvodnja mleka od ulaska u EU se povećavala jer su osigurane velike mlečne kvote, ali se i koncentrisala na manji broj farmi pa trenutno ima oko 110.000 mlečnih krava i oko 1.600 poljoprivrednih gazdinstava koje predaju mleko.
koncentrisaće se na "četiri ili pet velikih sistema".

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana