BEOGRAD, 26. marta (Tanjug) - EU je spremna da izdvoji značajna sredstva da pomogne Srbiji u uspostavljanju gasne interkonekcije sa Bugarskom, izjavio je danas šef ekonomskog odeljenja Delegacije Evropske komisije (EK) u Srbiji Frik Janmat. Srbiji je godišnje dostupno oko 200 miliona evra iz fondova EU za projekte u energetici, rekao je Janmat na forumu "Energetske perspektive regiona".
BEOGRAD, 26. marta (Tanjug) - EU je spremna da izdvoji značajna sredstva da pomogne Srbiji u uspostavljanju gasne interkonekcije sa Bugarskom, izjavio je danas šef ekonomskog odeljenja Delegacije Evropske komisije (EK) u Srbiji Frik Janmat.
Srbiji je godišnje dostupno oko 200 miliona evra iz fondova EU za projekte u energetici, rekao je Janmat na forumu "Energetske perspektive regiona".
EU pozdravlja planove o restrukturiranju EPS-a i Srbijagasa, naglasio je Janmat i dodao da je za region i Srbiju veoma važno pristupanje Energetskoj zajednici i usaglasasavnje sa Trećim energetskim paketom.
Što se tiče energetske efikasnosti, Janmat je podsetio da se u Srbiji koristi 2,7 odsto više energije po jedinici proizvoda nego u zemljama EU.
U EU postoji plan o poboljšanju energetske efikasnosti koja mora da do 2020. bude za 27 odsto bolja od stanja iz 1990. godine, dodao je on.
Kada je reč o investicijama u obnovljive izvore energije, EU pozdravlja usvajanje novih zakona u toj oblasti i spremna je da finansijski podrži projekte u toj oblasti, najavio je Janmat.
Na završnom sastanku, na leto u Berlinu biće dogovoreni regionalni projekti u oblasti energetike i biće formiran fond za finansiranje tih projekata, najavio je Janmat.
Ekonomski savetnik Ambasade SAD u Beogradu Ana Bulos, istakla je da energetska bezbednost ključni faktor ekonomske stabilnosti i bezbednosti.
Srbija mora da obezbedi i druge izvore snabdevanje gasom, a ne samo od Rusije, jer to može da ostavi na milost i nemilost jednog isporučioca, tako da je diverzifikacija rizika veoma važna sa zemlju, kazala je Bulos.
Srbija treba da razmišlja, ne samo o gasnoj interkonekciji sa Bugarskom, već i da se veže na gasni terminal na Krku u Hrvatskoj, ocenila je Bulos.
Što se tiče proizvodnje struje iz uglja, Bulos je ukazala da Srbija treba da razmišlja o smanjenju njegovog korišćenja i većoj upotrebi obnovljivih izvora energije i na taj način smanji zagadjenje životne sredine.
Ulaganje u proizvodnju "zelene" energije, od sunca, vetra i biomase, podstiče rast ekonomije i povećava energetsku bezbednost zemlje i otvara nova radna mesta, naglasila je Bulos.
Govoreći o energetskoj efikasnosti, Bulos je navela da u Srbiji 37 odsto zgrada nema nikakvu izolaciju i na taj način se gubi velika količina energije, što se mora poboljšati, rekla je Bulos.
Ostavi komentar