Tekst objavljen: 09.04.2015 5:50        


BRISEL, 25. marta (Tanjug) - Ministri finansija evrozone složili su se danas da Grčka nema zakonsko pravo na 1,2 milijarde evra koje je vratila u spasilački fond evrozone i za koje tvrdi da ih je prvobitno izdvojila iz sopstvenih novčanih rezervi za dokapitalizaciju nacionalnih banaka. "Složili smo se da Grčki fond za finansijsku stabilnost (HFSF) nije pretplatio Evropski fond za finansijsku stabilnost (EFSF)", izjavio je portparol tog fonda, a p

EU: Grčka nema pravo na 1,2 mld evra iz sačkog fonda

BRISEL, 25. marta (Tanjug) - Ministri finansija evrozone složili su se danas da Grčka nema zakonsko pravo na 1,2 milijarde evra koje je vratila u spasilački fond evrozone i za koje tvrdi da ih je prvobitno izdvojila iz sopstvenih novčanih rezervi za dokapitalizaciju nacionalnih banaka.
"Složili smo se da Grčki fond za finansijsku stabilnost (HFSF) nije pretplatio Evropski fond za finansijsku stabilnost (EFSF)", izjavio je portparol tog fonda, a prenosi njujorški list "Volstrit DŽornal".
Kada je nova grčka vlada 20. februara potpisala sporazum sa evrogrupom o četvoromesečnom produženju programa finansijske pomoći Atini, ona je tada pristala da EFSF-u vrati 10,9 milijardi evra koji su preostali u okviru grčkog fonda za spasavanje domaćih banaka, piše američki list.
Grčki fond za finansijsku stabilnost je u periodu izmedju 2012. i 2014. godine, u sklopu medjunarodnog paketa pomoći toj zemlji, primio 48,2 milijarde evra za dokapitalizaciju banaka. Budući da je novac koji je dobila od EFSF-a bio u formi obveznica, Grčka je takodje iskoristila 1,2 milijarde evra sopstvenih novčanih rezervi iz nacionalnog fonda za dokapitalizaciju banaka.
Iz tog razloga, zvanična Atina smatra da taj novac treba da joj bude vraćen, budući da nije potekao iz EFSF-a.
S obzirom na to da se utrkuje sa vremenom a novčanih rezervi je sve manje, Grčka očekuje brzu isplatu poslednje rate od 7,2 milijardi evra iz medjunarodnog paketa pomoći, za šta će, medjutim, morati do ponedeljka da dostavi svojim poveriocima - Evropskoj komisiji, Evropskoj centralnoj banci i Medjunarodnom monetarnom fondu - listu predloženih reformi, podseća njujorški ekonomski dnevnik.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana