Tekst objavljen: 07.04.2015 6:21        


BRISEL, 23. marta (Tanjug) - Evropska unija sprečila je uvoz ili povukla sa tržišta u 2014. godini gotovo 2.500 proizvoda, počev od igračaka pa do motornih vozila, zato što su, kako je objavila danas Evropska komisija, bili opasni za potrošače. Evropska komisija i zemlje-članice EU već 12 godina imaju Sistem za brzo uzbunjivanje (Rapex), koji omogućava brzu razmenu informacija izmedju država članica i Evropske komisije o opas

EU lani povukla sa tržišsta oko 2.500 proizvoda

BRISEL, 23. marta (Tanjug) - Evropska unija sprečila je uvoz ili povukla sa tržišta u 2014. godini gotovo 2.500 proizvoda, počev od igračaka pa do motornih vozila, zato što su, kako je objavila danas Evropska komisija, bili opasni za potrošače.
Evropska komisija i zemlje-članice EU već 12 godina imaju Sistem za brzo uzbunjivanje (Rapex), koji omogućava brzu razmenu informacija izmedju država članica i Evropske komisije o opasnim neprehrambenim proizvodima koji su povučeni sa tržišta u bilo kojem delu Evrope, podseća se u saopštenju objavljenom na sajtu EK.
Na osnovu tih informacija preduzimaju se odgovarajuće dalje mere - zabrana ili obustava prodaje, povlačenje sa tržišta, odluka carinskih organa o zabrani uvoza - i o tome se obaveštavaju potrošači u celoj EU.
"Svaki proizvod u Evropi mora da bude bezbedan za naše gradjane. Proizvodi od kojih preti opasnost moraju, što je pre moguće, da budu uklonjeni sa tržišta. Iz tog razloga smo uspostavili Sistem za brzo uzbunjivanje, koji se u godinama za nama pokazao kao veoma efikasan u očuvanju bezbednosti evropskih potrošača. Ovo je veoma praktičan primer evropske saradnje, koji ide u korist svih gradjana", izjavila je evropska komesarka za pravosudje, potrošače i jednakost polova, Vera Jurova.
U prošloj godini, u okviru Sistema za brzo uzbunjivanje, u koji je uključena 31 država (EU, Island, Lihtenštajn i Norveška), registrovano je oko 2.755 akcija, a internet stranica ovog Sistema je u 2014. godini privukla skoro dva miliona posetilaca.
Medju proizvodima koji nose najveći rizik su prošle godine bile igračke (28 odsto) i garderoba, zatim tekstil i modni artikli (23 odsto), dok su najčešći razlozi prijavljivanja proizvoda bile opasnosti od povreda, rizik od hemikalija i gušenja.
Kina je i dalje na prvom mestu u sistemu upozorenja kao zemlja porekla iz koje dolazi najviše opasnih proizvoda. Samo se prošle godine 64 odsto ukupnih prijava o opasnim proizvodima odnosilo na proizvode poreklom iz Kine, a isti procenat zebeležen je i 2013. godine, navodi se u saopštenju EK.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana