Tekst objavljen: 25.04.2015 9:31        


LOS ANDJELES, 10. aprila (Tanjug) - Tržište radnih teksas pantalona nekadašnjih tragača za zlatom na američkom Divljem zapadu, koje se postale modni hit sredinom prošlog veka, u punoj je ekspanziji. Na stotine tragača za starim farmerkama luta od Nevade do Kalifornije, preko Kolorada, u potrazi za radnim pantalonama od teksasa koje su nosili kopači zlata izmedju 19. i početka 20. veka.

Farmerice nekadašnjih tragača za zlatom na ceni u SAD

LOS ANDJELES, 10. aprila (Tanjug) - Tržište radnih teksas pantalona nekadašnjih tragača za zlatom na američkom Divljem zapadu, koje se postale modni hit sredinom prošlog veka, u punoj je ekspanziji.
Na stotine tragača za starim farmerkama luta od Nevade do Kalifornije, preko Kolorada, u potrazi za radnim pantalonama od teksasa koje su nosili kopači zlata izmedju 19. i početka 20. veka.
Farmerice iz 1873. godine, koje je pronašao jedan američki par u jednom od napuštenih rudnika zlata, dostigle su na sajtu Ibej u decembru 2013. vrednost od 50.000 dolara.
Prvi tragači za farmerkama kopača zlata pojavili su se početkom 80-tih godina prošlog veka, i oni i danas lutaju avetinjski pustim naseljima američkog Divljeg zapada izgradjenim sredinom 19. i početkom 20. veka.
Oni silaze nekoliko stopa ispod zemlje u nadi da će naći radne pantalone od teksasa na kojima se može zaraditi čitavo bogastvo.
Najsrećniji pronadju ispod zemlje i po pun džak farmerica zlata vrednih, prenosi list Figaro.
Skupljači starih farmerki okupljaju se svake godine na salonu džinsa u Los Andjelasu. Prosečna cena farmerica koji su nosili nakadašnji kopači zlata kreće se od 3.000 do 5.000 dolara.
Jedan od izlagača raspolaže kolekcijom farmerica sašivenih u periodu od 1870. do 1970. godine.
Najstariji par "leviski", vredan 150.000 dolara, čuva se u sefu kompanije u San Francisku.
Prve farmerice su nastale tako što je krojač iz Nevade Dejvis Džekobs, suočen sa žalbama mušterija da im se džepovi na pantalonama cepaju dok rade fizičke poslove, došao na ideju da ih na uglovima ojača nitnama.
Rešenje se pokazalo kao sjajno, ali se plašio da će neko da mu ukrade ideju. Obratio se za pomoć poslovnom partneru Leviju Štrausu. Zajedno su krajem maja 1873. dobili patent za proizvodnju pamučnih pantalona od denim platna, ojačanih bakarnim nitnama na džepovima, i tako su rodjene prve farmerke.
Iako se smatraju tipično američkim proizvodom, po nekim izvorima, farmerice su pravljene još u 17. veku u Djenovi za pripadnike mornarice.
U početku je džins bio radnička uniforma rudara, fabričkih radnika i farmera, ali su one, zahvaljujući popularnosti vestern filomova i glumačkih zvezda kao što su bili Džon Vejn, Marlon Brando i Džejms Din, kojima su farmerke bile sastavni deo imidža buntovnih zavodnika, postale modni hit na ulicima širom sveta.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana