Tekst objavljen: 29.09.2016 8:28        


ATINA, 29. septembra (Tanjug) - Vlada u Atini za narednu godinu predviđa privredni rast Grčke od 2,7 odsto, što će biti njen prvi oporavak nakon sedam godina katastrofalne recesije, jer investicije ubrzavaju a turizam beleži rast, izjavio je danas jedan neimenovani zvaničnik grčke vlade upoznat sa detaljima nacrta budžeta. 

Grčka se naredne godine vraća na staze rasta

"Primarni budžetski suficit će premašiti ciljani suficit od 0,5 odsto BDP-a u ovoj godini", izjavio je neimenovani zvaničnik, dodajući da se nacrtom budžeta za 2017. godinu, koji bi u ponedeljak trebalo da se nađe pred parlamentom, projektuje primarni suficit od 1,75 odsto BDP-a za narednu godinu, što je u skladu sa zahtevom iz međunarodnog paketa pomoći, prenosi agencija Rojters.

Javni dug Grčke bi, kako kaže, trebalo da padne na 175,8 odsto BDP-a u narednoj godini u odnosu na oko 180 odsto BDP-a projektovanih za ovu godinu.

Grčka ekonomija je u drugom ovogodišnjem kvartalu porasla za 0,2 odsto, što je bio njen prvi kvartal rasta od kraja 2015. godine i usledio je posle pada od 0,2 odsto iz prva tri meseca tekuće godine.

Iako je zvanična Atina uspela da ispravi neke budžetske neravnoteže u proteklih šest godina kroz bolna fiskalna prilagođavanja, njen BDP stagnira, a nezpaoslenost ostaje visoka, navodi britanska agencija.

BDP Grčke je pao za četvrtinu od izbijanja krize u toj zemlji 2010. godine, što je zvaničnu Atinu primoralo da, u zamenu za dobijanje međunarodnog paketa pomoći, sprovede stroge mere štednje i otpusti više miliona ljudi, navodi Rojters.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Refresh

Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana