Tekst objavljen: 01.05.2015 1:31        


RIJEKA, 16. aprila (Tanjug) - Nakon višegodišnje agonije, hrvatska Dina Petrokemija je pred stečajem, ali uprava računa na ulagače koji žele da pokrenu proizvodnju, preneli su danas hrvatski elektronski mediji. Predsednik Uprave Dine, Fabio Djakometi, izjavio je da je Trgovački sud u Rijeci obustavio predstečajni postupak nad Dina Petrokemijom i da se očekuje da će biti pokrenut stečajni postupak.

Hrvatska Dina Petrokemija pred stečajem

RIJEKA, 16. aprila (Tanjug) - Nakon višegodišnje agonije, hrvatska Dina Petrokemija je pred stečajem, ali uprava računa na ulagače koji žele da pokrenu proizvodnju, preneli su danas hrvatski elektronski mediji.
Predsednik Uprave Dine, Fabio Djakometi, izjavio je da je Trgovački sud u Rijeci obustavio predstečajni postupak nad Dina Petrokemijom i da se očekuje da će biti pokrenut stečajni postupak.
On je rekao da je za ulaganje u Dinu i dalje zainteresovan britanski fond Devon, ali da se javilo i još nekoliko potencijalnih ulagača, objavio je regionalni portal SEEbiz.eu. Predloženom predstečajnom nagodbom, ukupna potraživanja pretvorena u osnovni kapital bila su 273,6 miliona kuna (36 miliona evra), a osnovni kapital Dine pre nagodbe bio je 637,4 miliona kuna (84 miliona evra).
Predstečajna nagodba za Dina Petrokemiju bila je sklopljena u septembru 2013, ali je, nakon žalbe Zagrebačke banke, postupak vraćen pred Trgovački sud u Rijeci.
Po rečima Djakometija, ukupna dugovanja Dine sa sudužništvima bila su oko 1,9 milijarde kuna (250 miliona evra), a bez sudužništava oko 1,2 milijarde kuna (158 miliona evra).
Mediji su prošlog leta preneli da Zagrebačka banka i Devon Trading || Finance Limited privode kraju dogovor kojim će Devon da namiri potraživanja banke prema Dini i, moguće, uskoro preuzme vlasništvo u ovoj firmi u luci Omišalj, na ostrvu Krku.
Sajt podseća da iza Devona stoji kazahstanski kapital odnosno tamošnja naftna kompanija Kazakh Oil, navodno spremna da na sebe preuzme isplatu dela duga Dininim poveriocima, saglasno predstečajnom planu, i da nakon toga udje u vlasništvo ove firme.
Oni bi direktnom uplatom od 12 miliona evra ponovno pokrenuli proizvodnju u Omišlju, a navodno su spremni i da ulažu i u nova Dinina postrojenja.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana