ZAGREB, 22. aprila (Tanjug) - Prema nacrtu novog hrvatskog Pravilnika o ambalaži i ambalažnom otpadu koji je Ministarstvo zaštite životne sredine i prirode pustilo u javnu raspravu do 20. maja, više se neće plaćati naknada za vraćenu mlečnu ambalažu radi reciklaže. Reč je o cirkularnoj naknadi koja kruži izmedju proizvodjača, Fonda za zaštitu životne sredine, trgovaca i potrošača, kako bi se potrošači stimulisal
ZAGREB, 22. aprila (Tanjug) - Prema nacrtu novog hrvatskog Pravilnika o ambalaži i ambalažnom otpadu koji je Ministarstvo zaštite životne sredine i prirode pustilo u javnu raspravu do 20. maja, više se neće plaćati naknada za vraćenu mlečnu ambalažu radi reciklaže.
Reč je o cirkularnoj naknadi koja kruži izmedju proizvodjača, Fonda za zaštitu životne sredine, trgovaca i potrošača, kako bi se potrošači stimulisali da praznu ambalažu vrate u reciklažu.
Za razliku od ambalaže za mleko i mlečne tekuće proizvode, ta naknada će i dalje ostati za alkoholna i bezalkoholna pića, vodu, voćne sirupe i ostalo, u PET i staklenoj, odnosno aluminijskoj ambalaži zapremine veće od 0,2 litra, piše Novi list, a prenosi portal Seebiz.
List kalkuliše da bi to mogao da bude "prvi korak prema potpunom ukidanju povratne naknade", a da se od gradjana očekuje da sortiraju i odlažu sav otpad.
Pošto će naknada za povraćaj boca sa mlekom biti ukinuta, očekuje se, piše Novi list, da trgovci snize cenu mleka i tečnih mlečnih proizvoda za pola kune (6,5 evro centa), koliko je ta naknada iznosila i to "od 1. jula, kad bi novi pravilnik otprilike mogao stupiti na snagu".
U računicu je, takodje uzeta i zarada od 15 lipa (dva evro centa) koja trenutno ostaje trgovcima pri prihvatu i prosledjivanju povratne ambalaže, pa se veruje da će trgovci biti uskraćeni za 10,5 miliona kuna (1,38 miliona evra) godišnje, dok će nepovratna ambalaža, u lošijoj varijanti, završavati na komunalnom otpadu.
Ostavi komentar