ZAGREB, 10. marta (Tanjug) - Hrvatski robni izvoz bio je u januaru 2015. sedam odsto manji u odnosu na isti mesec prošle godine, što je njegov prvi pad od ulaska zemlje u Evropsku uniju (EU), pokazali su podaci koje je danas objavio Državni zavod za statistiku (DZS). U prvom mesecu ove godine Hrvatska je na inostrana tržišta izvezla robu u ukupnoj vrednosti od 5,42 milijarde kuna (711,5 miliona evra), što je za 7,25
ZAGREB, 10. marta (Tanjug) - Hrvatski robni izvoz bio je u januaru 2015. sedam odsto manji u odnosu na isti mesec prošle godine, što je njegov prvi pad od ulaska zemlje u Evropsku uniju (EU), pokazali su podaci koje je danas objavio Državni zavod za statistiku (DZS).
U prvom mesecu ove godine Hrvatska je na inostrana tržišta izvezla robu u ukupnoj vrednosti od 5,42 milijarde kuna (711,5 miliona evra), što je za 7,25 odsto manje u odnosu na vrednost izvoza iz januara 2014, preneo je sajt Seebiz.
Pri tome je izvoz u ostale članice Evropske unije smanjen za 7,05 odsto, na 3,56 milijardi kuna (467,3 miliona evra), dok je na tržišta zemalja izvan EU izvezena roba u vrednosti od 1,86 milijardi kuna (244 miliona evra) ili 7,62 odsto manje nego lani.
Istovremeno je Hrvatska uvezla robu za više od 8,2 milijarde kuna (1,07 milijardi evra), što je 15,78 odsto manje nego u januaru lani, a pre svega je posledica prepolovljenog uvoza iz zemalja izvan EU.
Uvoz iz ostalih članica EU u januaru je iznosio 6,84 milijarde kuna (898 miliona evra), što je 0,28 odsto manje nego u prvom lanjskom mesecu, dok je uvoz iz ostalih zemalja smanjen za cak 52,7 odsto, na 1,36 milijardi kuna (178,5 miliona evra), pokazali su podaci DZS-a.
Kao posledica takvih kretanja u januaru je znatno smanjen i spoljnotrgovinski deficit - za 28,6 odsto, na 2,77 milijardi kuna - dok je pokrivenost uvoza izvozom skočila sa 60 odsto u januaru 2014. na 66,1 odsto krajem prvog meseca ove godine.
Komentarišući rezultate, glavni ekonomista Splitske banke Zdeslav Šantić izjavio je da je u januaru značajno smanjena i izvozna i uvozna aktivnost, pa će "zbog više lanjske baze ove godine biti teško ostvariti značajnije stope rasta izvoza, ali i industrijske proizvodnje, što pokazuju ovi prvi podaci o izvozu, ali i oni nedavni o proizvodnji".
"Od kada smo ušli u EU čini se da smo bolje iskoristili tržišta CEFTA-e, nego EU-a jer je konkurencija na jedinstvenom evropskom tržištu prevelika u odnosu na našu još nekonkurentnu industriju, na što stalno upozoravaju analiticari, ali i Evropska komisija", rekla je direktorka Direkcije za ekonomska istraživanja Rajfajzenbanke Austrija, Zrinka Živkovic-Matijević.
Ostavi komentar