LJUBLJANA, 21. aprila (Tanjug) - Više od 10.500 Slovenaca potpisalo je do sada peticiju "SOS za Jadran - Zaustavimo crpljenje nafte u Jadranu - zaštitimo zajedničko more", objavili su slovenački mediji, pozivajući se na udruženja koja su se pridružila akciji ekoloških organizacija u Hrvatskoj protiv crpljenja nafte u Jadranu. Slovenija je pre više od mesec dana zatražila da bude uključena u studiju o istraživanju mo
LJUBLJANA, 21. aprila (Tanjug) - Više od 10.500 Slovenaca potpisalo je do sada peticiju "SOS za Jadran - Zaustavimo crpljenje nafte u Jadranu - zaštitimo zajedničko more", objavili su slovenački mediji, pozivajući se na udruženja koja su se pridružila akciji ekoloških organizacija u Hrvatskoj protiv crpljenja nafte u Jadranu.
Slovenija je pre više od mesec dana zatražila da bude uključena u studiju o istraživanju mogućih prekograničnih uticaja korišćenja gasa i nafte u hrvatskom delu Jadrana, prenela je agencija Hina.
Slovenačka ekološka udruženja navode da je, u vreme kada se propagira energetska politika obnovljivih izvora i napuštanja fosilnih goriva, korišćenje ugljenovodonika u Jadranu pogrešna politika.
Oni smatraju da se radi o potencijalnom riziku za krhke ekosisteme i lokalne zajednice, koji može da donese "dugoročne i nepovratne posledice" u Jadranu kao zatvorenom moru, posebno njegovom severnom delu koji je plitak.
U slovenačkom delu Jadrana nema bušotina ni planova o istraživanju ugljenovodonika, ali su slovenačka ekološka udruženja nedavno oštro kritikovala početne radove na traženju nafte i gasa u Prekomurju, u severoistočnom delu zemlje.
Glavna meta kritika je sporna metoda dobijanja ugljenovodonika metodom frakturisanja iz škriljaca, koja je u Francuskoj i Nemačkoj zabranjena.
Ostavi komentar