BANJALUKA, 5. marta (Tanjug) - Industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj smanjena je u januaru za jedan odsto u odnosu na isti period prošle godine, pri čemu posebno zabrinjava veliki pad u preradjivačkoj industriji, koja bi trebalo da bude motor industrijskog rasta. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, preradjivačka industrija je imala pad od 9,8 odsto, dok je u sektoru vadjenja rude i kamena proizvodnja smanjena za 6,3 od
BANJALUKA, 5. marta (Tanjug) - Industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj smanjena je u januaru za jedan odsto u odnosu na isti period prošle godine, pri čemu posebno zabrinjava veliki pad u preradjivačkoj industriji, koja bi trebalo da bude motor industrijskog rasta.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, preradjivačka industrija je imala pad od 9,8 odsto, dok je u sektoru vadjenja rude i kamena proizvodnja smanjena za 6,3 odsto, preneo je sajt "Glas Srpske".
U oblasti proizvodnje i snabdevanja električnom energijom, gasom i parom i klimatizacije zabeležen je rast od 11,9 odsto, ali on nije mogao da nadoknadi značajan pad u preostale dve grane industrijske proizvodnje.
Direktor Sektora granskih udruženja pri Privrednoj komori RS Pero Chorić smatra da razvoj industrije sputavaju sistemski problemi, a najveći je nepovoljan poslovni ambijent koji se ogleda u velikim fiskalnim i parafiskalnim opterećenjima privrede.
"Industrijska proizvodnja je najugroženiji privredni sektor u Srpskoj, jer privredna opterećenja podignuta 2010. godine nisu ni blizu smanjena a, odlukama vlasti, privredi se daju samo mrvice", istakao je Chorić.
Komentarišući probleme sa kojima se industrija suočava, Chorić je naveo da je energetski sektor opterećen viškom radnika u termoelektranama i hidroelektranama, dok je u privatnom sektoru prisutan visok nivo sive ekonomije.
"Privrednici beže u sivu zonu, jer ne mogu da se nose sa velikim opterećenjima", kazao je on i ocenio da su neophodne sistemske reforme u pravcu fiskalnih i parafiskalnih rasterećenja, kako proizvodjači ne bi bežali u sivu ekonomiju zbog velikih nameta koji im onemogućavaju rentabilno poslovanje.
Broj zaposlenih u industriji RS veći je za 1,7 odsto u 2014. u odnosu na 2013. godinu, pri čemu je rast najveći u oblasti vadjenja rude i kamena (5,7 odsto), snabdevanja električnom energijom, gasom i parom (4,0 odsto), a u preradjivačkoj industriji 0,9 odsto.
Ostavi komentar