KOPAONIK, 4. marta (Tanjug) - Srbiji je potrebno transparentno, nezavisno i stabilno tržište, kako bi u našu zemlju došlo što više inostranih investitora, poručeno je na panelu o industrijskoj politici u trgovini i turizmu na Kopaonik biznis forumu. Potpredsednica za upravljanje asortimanom iz Deleze Srbija Jelena Knežević Vlahović kao krucijalne stvari za unapredjenje tržišta i trgovine, i privlačenju st
KOPAONIK, 4. marta (Tanjug) - Srbiji je potrebno transparentno, nezavisno i stabilno tržište, kako bi u našu zemlju došlo što više inostranih investitora, poručeno je na panelu o industrijskoj politici u trgovini i turizmu na Kopaonik biznis forumu.
Potpredsednica za upravljanje asortimanom iz Deleze Srbija Jelena Knežević Vlahović kao krucijalne stvari za unapredjenje tržišta i trgovine, i privlačenju stranih investicija, označila je transparentnsot tržišta, i njegovu nezavisnost.
"Neophodno je da se tržište postavi kao trasnparentno nezavisno i stabilno, a to očekuju i strani investitori. Oni žele da svoje poslovne odluke donose u takvim uslovima, zbog čega i očekuju fer borbu i pravu tržišnu utakmicu bez administriranja tržištemi ograničenja", rekla je Knežević Vlahović na panelu "Industrijska politika u trgovini i turizmu - sektorska i regionalna perspektiva".
Medjutim, kako je istakla, iz njenog iskustva stranim investitrorima nije najjasnije ni koji su interesi našse države i kako želi da razvije privredu.
Prema njenim rečima neprihvatljivo je da, kako kaže, postoje zakoni koje neki privredni subjekti poštuju a drugi ne, kao i to da za mnoge zakone nisu doneti podzakonski akti.
"Nije mi jasno kako bez inače uredjenog sistema podataka možemo na bilo koju odluku o trgovini da donesemo ako ne znamo koliki nam je tržišni potencijal", rekla je ona.
Državna sekretarka za trgovinu u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Vesna Kovač rekla je da će Srbija u narednom periodu usvojiti startegiju razvoja trgovine, kako bi stvorila zdravu konkurenciju na tržistu i tržišnu mrežu koja može da konkuriše na evropskom i svetskom tržistu.
Ona je podsetila da je prethodna strategija doneta 2009., i da je prestala da važi 2012.
Kovač smatra i da je ta strategija možda i preambiciozna jer je predvidjala da će Srbija u 2012. postati član EU.
Umesto donošenja nove, kako je ocenila, trebalo bi ažurirati postojeću strategiju kako bi se videlo šta nije ispunjeno.
Govoreć i o turizmu u Srbiji predsednik Upravnog odbora Udruženja hotelijera i restoratera Srbije (HORES) Tomislav Momirović istakao je da turizam u Srbiji zavisi, prevashodno od tri segmenta - poreske politike, konkurencije i konkurentnosti i medjunarodne saradnje.
Prema njegovim rečima, kada je reč o konkurenciji, veoma kvalitetna ponuda hotelskog smeštaja u Beogradu, kao i politička stabilnost u zemlji, omogućili su veliki rast dolazaka inostranih turista.
Medjutim, kako je objasnio, situacija u unutrašnjosti Srbije je drugačija i u tesnoj je vezi s pitanjem preduzetništva u Srbiji.
"Teško je razumeti da velika većina hotela u Srbiji budu državni hoteli. Oni troškove mogu da prevale na neke veće kompanije i često nemaju obavezu da plaćaju struju, vodu, poreze, čime čine nelojalnu konkurenciju. I nijedan privatni investitor neće ulagati u hotel, kada je do njega hotel u državnom vlasništvu", istakao je Momirović.
Momirović smatra da je to jedini razlog zašto privatni investitori ne ulažu u razvoj banjskog turizma, uprkos tome što Srbija poseduje veliku količinu kvalitetne i lekovite vode.
Kada je reč o medjunarodnoj saradnji, Momirović je ocenio da je region glavno tržište za srpske hotelijere i ugostitelje, ali da je to tržište zapostavljeno.
"Treba mnogo da poradimo na tome. Mislim da aktivna promocija Srbije u zemljama u regionu može doneti više efekata nego promocija na dalekim destinacijama, odakle turisti, u kratkom roku, mogu u veoma malom obimu da dodju u Srbiju", zaključio je Momirović.
Ostavi komentar