RIM, 8. marta (Tanjug) - Italijanska proizvodjnja parmezana, vredna oko četiri milijarde evra, pogodjena je krizom jer su otkupne cene pale čak 20 odsto.
RIM, 8. marta (Tanjug) - Italijanska proizvodjnja parmezana, vredna oko četiri milijarde evra, pogodjena je krizom jer su otkupne cene pale čak 20 odsto.
Otkupne cene originalnog italijanskog parmazena od januaru do decembra 2014. su smanjene sa 9,12 na 7,31 evra po kilogramu, saopštilo je Udruženje poljoprivrednika Italije, Koldireti.
Ovakva situacija štetnija je za proizvodjače parmezana nego što je to bio razorni zemljotres pre tri godine koji je pogodio pokrajinu Emilije-Romanje, kažu u Udruženju.
Italijanski parmezan "redjano" (Parmigiano Reggiano) zaštićenog imena i porekla, najviše se "falsifikuje" u SAD.
Parmezan je tvrd sir koji se sitno renda, ili seče na tanke listiće. Pravi se od kravljeg ili kozijeg mleka, ali je, zapravo, pravi parmezan samo jedan.
Evropksa Unija je zaštitila naziv parmezan pod kojime se podrazumeva samo onaj sir koji je proizveden u italijanskoj oblasti Redjo Emilija, u kojem se nalaze gradovi Parma, Bolonja, Mantova.
Bez obzira na to, pojam parmezan je postao sinonim za svaki tvrdi rendani sir.
Parmezan "redjano" se pravi od kravljeg mleka, tek pomuženog. Krave moraju da se hrane isključivo travom ili senom. Jedini dopušten aditiv u mleku je so, i to morska.
Sir je spreman za upotrebu tek nakon što je odstajao 12 meseci, tokom kojih se "čisti" i prevrće, svakih sedam dana.
Pre nego što ovi kolutovi sira budu pušteni u prodaju, ocenjuje ih stučnjak kuckanjem po odredjenim delovima koluta i osluškivanjem zvuka na osnovu čega se odredjuje da li u siru ima nedozvoljenih rupa i pukotina.
Kolutovi koju prodju test odlaze na "pečatiranje" vrućim žigom sa imenom i zaštitnim znakom kompanije. Upotrebljiv je dve godine.
Proizvodjači originalnog italijanskog parmezana ogorčeni su zbog nelojalne konkurencije "lažnih" parmezana koji se proizvode u svim delovima sveta.
Prvi put prošle godine proizvodnja "lažnog" parmezana premašila je proizvodnju "permidjana regiano".
Izvoz "kralja italijanskog sira" u SAD je u 2014. pao 10 odsto uprkos povoljnom kursu evra u odnosu na dolar, navodi se u saopštenju ove organizacije.
Istovremeno Koldireti upozorava na činjenicu da je od 2007. do kraja 2014. svako četvrto gazdinstvo za proizvodnju parmezana ugašeno.
Proizvodnja "lažnog" parmezana je prošle godine prešla 300.000 tona , najviše u SAD, dok je proizvodnja u Italiji iznosila 295.000.
Ostavi komentar