Tekst objavljen: 12.10.2016 9:22        


BEOGRAD, 12. oktobra (Tanjug) - Elektroenergetske kompanije treba da budu što fleksibilnije i prilagodljivije uslovima na tržištu kako bi mogle brzo da reaguju na promene bilo kog aspekta poslovanja, izjavio je danas direktor Sektora za strategiju u JP EPS Aleksandar Jakovljević, navodeći da se jedan takav koncept sprovodi u EPS-u skoro dve godine.  

Jakovljević: Prilagođavanje uslovima na tržištu

"Takav koncept i poslovni model koji je uslovljen promenama na tržištu je sličan onom što EPS radi već skoro dve godine", rekao je Jakovljević na prezentaciji "Energetska budućnost i JP EPS", na štandu te kompanije na Sajmu energetike koji je otvoren danas.

Prema njegovim rečima, EPS je krajem 2014. ušao u transformaciju kroz taj koncept koji je prilagođen našim uslovima, a osnovni stubovi tog procesa bili su centralizacija, povećanje efikasnosti i organizacije poslovanja, investicije i razmatranje novih poslovnih mogućnosti.

Navodeći kompleksnost funkcionisanja energetskog sektora i energetskih kompanija, Jakovljević je rekao da je poslovanje u energetici, posebno planiranje i predviđanje poslovanja, postalo veoma teško jer se ključna energetska pitanja na nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou otvaraju na novi način.

Očigledno je, kaže, da umeće uspešnog poslovanja u energetskom sektoru podrazumeva vešto balansiranje svih uticaja i faktora, kao što su tempo ekonomskog rasta i rasta potrošnje energije, politika cena energenata i njihovog kvaliteta, pitanje klimatskih promena, povećanje udela energije iz obnovljivih izvora, uloga uglja, razvoj novih tehnologija, geopolitičke turbulencije, dometi tržišnih reformi...

Jakovljević kaže da je očigledno da dolazi do nepovoljnog uticaja tržišnih uslova i okruženja na rad elektroenergetskih kompanija, navodeći da su investitori ranije gravitirali ka elektroptrivredama zbog njihove stabilnosti na tržištu i zbog stabilnih prihoda, ali da se situacija danas delimično promenila.

"Reforme koje su usledili u energetici u EU dovele su do promene lanca vrednosti od proizvodnje energije do krajnjeg kupca. Od tradicionalnog snabdevanja električnom energijom dobili smo novu strukturu sa velikim brojem novih učesnika na tržištu", kaže Jakovljević.

Veliki izazov za elektroprivredne kompanije, kako navodi, jesu pitanje korišćenja konvencionalnih goriva za termoelektrane, energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije.

Postoji, kaže, tendencija sve većeg razvoja distribuirane proizvodnje i pojave novih kategorija koje su istovremeno i proizvođači i potrošači.

"To zahteva nuđenje sve većeg broja novih uslova kupcima", navodi Jakovljević.
Prema njegovim rečima, ugalj ostaje i dalje strateški energent kako na svetskom nivou, tako i u okviru EU.

"Nagle promene vezane za ugalj kao osnovni i bazni energent u Srbiji nisu moguće", rekao je Jakovljević navodeći da postojeća termoenegetika, prilagođena zahtevima i regulativama EU, ostaje nosilac i poslovanja EPS i sigurnosti snabdevanja, te da je do sada u zaštitu životne sredine uložen veliki novac, a da će značajna sredstva tek biti uložena.

Govoreći o energetskoj efikasnosti, Jakovljević kaže da se u Srbiji, kao i u regionu, električna energija neracionalno koristi i u domaćinstvima i u industriji.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana