TOKIO, 9. aprila (Tanjug) - Cilj Japana je da emisiju gasova sa efektom staklene bašte smanji za 20 odsto do 2030. godine u odnosu na nivo iz 2005, javila je danas agencija Kjodo, pozivajući se na izvore iz vlade u Tokiju. Japan je jedan od retkih velikih svetskih zagadjivača koji još nisu zvanično saopštili ciljeve smanjenja emisije štetnih gasova, u vreme kada svet radi na novom okviru za borbu sa klimatskim proemena
TOKIO, 9. aprila (Tanjug) - Cilj Japana je da emisiju gasova sa efektom staklene bašte smanji za 20 odsto do 2030. godine u odnosu na nivo iz 2005, javila je danas agencija Kjodo, pozivajući se na izvore iz vlade u Tokiju.
Japan je jedan od retkih velikih svetskih zagadjivača koji još nisu zvanično saopštili ciljeve smanjenja emisije štetnih gasova, u vreme kada svet radi na novom okviru za borbu sa klimatskim proemenama, koji će biti finalizovan u decembru na Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama u Parizu, prenosi Frans pres.
Ukupno 33 zemlje, uključujući SAD, EU i Rusiju, koje su medju pet najvećih svetskih zagadjivača, predale su do kraja prošlog meseca Ujedinjenim nacijama svoje planove smanjenja štetnih emisija.
SAD su obećale da će u narednoj deceniji sniziti štetne emisije za 26 do 28 odsto u odnosu na 2005, EU je navela da će zagadjenje do 2030. srezati za 30 odsto u odnosu na nivo iz 1990, a isti cilj ima i Rusija.
Japan je u okviru prethodne runde klimatskih pregovora obećao da će sniziti emisiju štetnih gasova 25 odsto do 2020. sa nivoa iz 1990. Taj cilj je, medjutim, srezan na 3,8 odsto u odnosu na nivo iz 2005, nakon nuklearne katastrofe u Fukušimi iz 2011, koja je dovela do gašenja svih nuklearnih postrojenja u Japanu.
Vlada u Tokiju želi da deo reaktora vrati u funkciju što pre, a nekoliko elektrana trebalo bi da proradi do kraja godine. Nuklearna energija je, medjutim, osetljiva tema u Japanu i vlada premijera Šinza Abea okleva u definisanju koliku će ulogu taj vid energije igrati u budućnosti.
Ostavi komentar