BEOGRAD, 28. decembra (Tanjug) - Upravljanje javnim preduzećima treba sprovoditi po istim zakonima kao u preduzećima u privatnom sektoru, rekao je danas predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež istakavši da pitanje nije da li treba sva ta preduzeća privatizovati, već kako njima upravljati.
Čadež tvrdi da postoji više primera uspešno upravljanje javnim preduzećima, kao i da se tek nakon toga može postavljati pitanje šta treba, a šta ne treba privatizovati.
Govoreći na okruglom stolu "NIN Fokus - Poslovanje, restruktuiranje i investicije u javnom sektoru", predsednik PKS je kazao da ima više primera uspešnog poslovanja u javnim preduzećima.
Korporativizacija preduzeća preduzeća u kojima država ima učešće omogućilo je da ona dobiju organe upravljanja, ukazao je Čadež i dodao da je država ta koja u tim preduzećima treba da obavlja ulogu vlasnika na odgovoran način, odnosno da kontroliše i upsostavi zdrav sistem odgovornosti.
"Dobro korporativno upravljanje je pretpostavka za efikasnost preduzeća", kazao je Čadež i istakako da bi to omogućilo državi da štiti svoju imovinu i učini ih mnogo privlačnijim za strateške partnere i investitore.
PKS, kako je naglasio, u svojim ciljevima želi da podrži i da pomogne vladu u rešavanju ovakvih problema.
"Pošta je primer da jednostavni zakoni poslovne i ekonomske fizike mogu da funkcionišu, ako se njima posvetimo na pravi način", istakao je Čadež.
On je ukazao da su javna preduzeća, državna, lokalna, komunalna članice PKS, kao i one iz privatnog sektora, i da komora svoj zadatak vidi u pomoći u sauočavanju sa problemima u poslovanju.
"Naš zadatak je da podržimo nove poslovne modele, kako bi preduzeća postala konkurentnija", rekao je Čadež dodajući da rešavanje nagomilanih problema doprinosi unapređenju efikasnosti.
Većina analiza, prema njegovim rečima, pokazuje da su loši ekonomski rezultati u suštini posledica lošeg upravljanje društvima u kojima država ima vlasništvo, a ono ne bi trebalo da se razlike od upravljanja u privatnom sektoru.
Čadež se osvrnuo i na rad Beogradske berze ocenivši da ona ne funkcioniše i da je potrebno preduzeti niz koraka kako bi profunkcionisala.
Prema njegovim rečima, tržište kapitala je odlučujuće kada je reč o tome kako će izgledati naša privreda u budućnosti.
"Počeli smo da razmišljamo kako da pomognemo razvoju tržištu finansijskog kapitala u Srbiji. Kada pogledmao berzu danas vidimo da ne funkcioniše", konstatovao je Čadež.
On je, s tim u vezi, kazao da je naše tržište jedno od najjeftinijih i da je potpuno ispod "radara" bilo koga ko bi ulagao na berzi.
Neophodna je, kaže, reforma penzionog fonda, koji je jedan od ulagača i učesnika u tom tržištu.
Takođe je istakao da je bitno da se regionalizuje tržište kapitala, jer su sve zemlje regiona suviše male kao zasebne jedinice, a onda bi bilo korisno naći i strateškog partnera poput Bečke berze.
NIN Fokus, u nastojanju da dobije odgovore na izazove vezane za javna preduzeća, njihovo restrukturiranje i investicije u javnom sektoru, organizovao je okrugli sto, čiji je medijski partner Tanjug.
Ostavi komentar