Tekst objavljen: 28.12.2015 10:23        


BEOGRAD, 28. decembra (Tanjug) - Direktor Delegacije nemačke privrede u Srbiji Martin Knap smatra da bi model Privredne komore Austrije, koja je doprinela da ta mala zemlja bude uvrštena među izvozne nacije, trebalo primeniti na Srbiju. 

Knap:Srbiji treba komora koja moĆe da podstakne izvoz

"Austrija je imala malo domaće tržište pre ulaska u EU, a i pored toga je bila vodeća izvozna nacija, pre svega u industrijskoj oblasti. Za to je pre svega zaslužna Privredna komora, koja je podsticala izvoz, ističe Knap u izjavi Tanjugu.

U Austriji, dodaje on, komora je odgovorna za privredna predstavništva u svim zemljama gde postoje, što je, prema njegovim rečima, model koji bi bio jako dobar za Sbriju, a koji je i predviđen Predlogom zakona o komorama.

On je podvukao da su u Nemačkoj i Austriji upravo komore tajne uspeha privrede.
Privredna komora, poput onih u te dve zemlje, bavi se mnogim stvarima, uključujući i podsticanje izvoza, zbog čega je važno i uvođenje obavezne članarine, takođe po uzoru na Austriju i Nemačku.

"Iako dobrovoljno članstvo lepo zvuči, to nije dovoljno. Potrebno je sagledati detalje i širu sliku. Recimo, jedan od zadataka PKS je da podstiče izvoz, što je Srbiji veoma potrebno. Međutim, nije svako spreman da to podsticanje izvoza i plati", navodi Knap.

On je to ilustrovao primerom da prodavac automobila moĆe da se upita zašto bi on plaćao za podsticanje izvoza ali, sa druge strane, čim privredi bude bolje i on će profitirati, jer kad ljudi imaju više para kupovaće i automobile.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana