KOPAONIK, 4. marta (Tanjug) - Uskladjenost srpskih propisa iz oblasti turizma s propisima Evropske unije, a što je nužno u okviru procesa priključenja EU, je na zadovoljavajućem nivou u većini slučajeva, dok se problem javlja samo u oblasti koja se odnosi na pružanje usluga.
KOPAONIK, 4. marta (Tanjug) - Uskladjenost srpskih propisa iz oblasti turizma s propisima Evropske unije, a što je nužno u okviru procesa priključenja EU, je na zadovoljavajućem nivou u većini slučajeva, dok se problem javlja samo u oblasti koja se odnosi na pružanje usluga.
Kako je na panelu "Industrijska politika u trgovini i turizmu - sektorska i regionalna perspektiva" na Kopaonik biznis forumu 2015. objasnila državna sekretarka za trgovinu u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Vesna Kovač bilateralni skrininzi koji se odnose na trgovinsku politiku, odnosno na konkurenciju i državnu pomoć, prostorno nastanjivanje i pružanje usluga, kao i na zaštitu potrošača već su završeni.
"Kada je reč o uslugama imamo problem što institucije prilikom donošenja sektorskih propisa o uslugama nisu vodile računa da ispoštuju direktivu da domaći pružaoci usluga imaju ista prava kao i pružaoci usluga u zemljama EU", rekla je Kovač.
Prema njenim rečima, postoje samo četiri zakona u kojima je ta direktiva ispoštovana - zakoni o računovodstvu, reviziji, planiranju i izgradnji i javnom informisanju.
"Ostali zakoni nisu uskladjeni i to će nam predstavljati veliki problem, zbog čega mora da dodje do promene velikog broja propisa u ovoj oblasti. Trenutno se radi upitnik kojim treba da se popišu svi ti propiosi, i da se sagleda šta sve treba promeniti. To je veliki posao", objasnila je Kovač.
Kada je reč o poglavlju koji se odnosi na politiku konkurencije, u delu koji se odnosi na konkurenciju, kako je istakla Kovač, Srbija može da se pohvali.
"Evropska komisija smatra da smo ostvarili napredak, naročito izmenom zakona iz 2013. o zaštiti konkurencije. Na zadovoljavajućem nivou smo u svim apspektima kada je reč o borbi protiv monopolskog položaja i restriktivnih sporazuma i kontrole koncentracija", rekla je Kovač.
Ona je dodala da je Srbija jedino ostala dužna kada je reč o četiri podzakonska akta iz oblasti konkurencije, istakavši da je Evropska komisija samo tražila da srpska delegacija dostavi rokove.
Kada je reč o poglavlju koje se odnosi na državnu pomoć, kako je istakla Kovač, ta oblast je najsloženija i obično se to poglavlje poslednje otvara i poslednje zatvara.
U delu zaštite potrošača, podvukla je državna sekretarka, postoji "solidna uskladjenost sa propisima EU", dok je u delu zaštite zdravlja zaključeno da propisi treba da se postepeno uskladjuju.
"Sada očekujemo izveštaje s tih skrininga, posle čega ćemo da postupimo u skladu s njima", poručila je Kovač.
Prema njenim rečima, mnogo će vremena proći i administrativnog posla biti uradjeno kako bi se ceo ciklus u vezi sa trgovinom završio, naglasivši da će biti uložen napor da se sve postigne u razumnom roku.
Ostavi komentar