BEOGRAD, 13. maja (Tanjug) - Primena najavljenog poskupljenja struje mogla bi da se odloži, posle dobrih rezultata u prihodima budžeta, ostvarenog primarnog suficita i dvostruko manjeg deficita državne kase u prvom kvartalu ove godine, izjavio je danas vršilac dužnosti Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević. "U ovom slučaju ta priča se mogla relaksirati, pa je rečeno da će do kraja juna biti pripremljen i plan za restrukturira
BEOGRAD, 13. maja (Tanjug) - Primena najavljenog poskupljenja struje mogla bi da se odloži, posle dobrih rezultata u prihodima budžeta, ostvarenog primarnog suficita i dvostruko manjeg deficita državne kase u prvom kvartalu ove godine, izjavio je danas vršilac dužnosti Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević.
"U ovom slučaju ta priča se mogla relaksirati, pa je rečeno da će do kraja juna biti pripremljen i plan za restrukturiranje EPS-a i istovremeno povećanje cene struje, samo što je sada ostalo da se vidi koliko će biti to povećanje", rekao je Kovačević za Radio-televiziju Vojvodine, komentarišući rezultate prve revizije aranžmana iz predostrožosti s MMF-om.
Kovačević smatra da nije neophodno sada uvesti plaćanje akcize na električnu energiju, tako da bi ona mogla da se odloži na neko vreme, što bi značilo da poskupljenje struje ne bi trebalo da iznosi 15 odsto, kao što je to bila projekcija prilikom sklapanja aranžmana sa MMF-om, već 7,5 odsto bez uvodjenja akcize ili sa delimičnom akcizom.
Prema njegovoj oceni, poskupljenje struje ne bi uticalo više od jedan odsto na rast inflacije, jer u sadašnjim uslovima deflacije to nije problem.
Moguće je, kao što je rekao premijer Aleksandar Vučić, da se poskupljenje struje veže za rast plata i penzija, kazao je Kovačević, navodeći da imamo dobar trend rasta proizvodnje, ali i da bi valjalo imati jaču podršku bankarskog sektora kada je reč o kreditima za privredu.
"Sa druge strane, trebalo bi imati jaču tražnju na unutrašnjem tržištu, što se postiže povećanjem plata i penzija", objasnio je Kovačević i ukazao da kriterijum iz aranžmana sa MMF-om za odmrzavanje mase plata i penzija i dalje nije ispunjen.
Na pitanje o ideji o ujedinjenom tržištu o kojoj je danas govorio Vučić u Sarajevu, Kovačević je rekao da je ideja o zajedničkom tržištu na Balkanu ili medju bivšim Jugoslovenskim republikama više nego dobra i zdrava, ocenjujući da bi ona bi mogla aktivirati postojeće resurse i potencijale bilo da je reč o radnoj snazi, korporacijama ili prirodnim resursima.
"Mogla bi značiti jedinstven nastup prema tržištima, to onda znači i povećanje ekonomije obima. To je ono što je presudno za konkurentnost na svetskim tržištima", zaključio je Kovačević.
Ostavi komentar