BEOGRAD, 5. marta (Tanjug) - Naftna industrija Srbije (NIS) nastaviće u ovoj godini modernizaciju Rafinerije Pančevo, u šta će biti uloženo 300 miliona dolara, najavio je danas generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko. Posao je već počeo, pre nedelju dana je na tenderu izabrana kompanija partner sa kojom treba da se uvede proces duboke prerade nafte u pančevačkoj rafineriji, a radi se o tehnologiji koksovanja, rekao je Kravčenko i naj
BEOGRAD, 5. marta (Tanjug) - Naftna industrija Srbije (NIS) nastaviće u ovoj godini modernizaciju Rafinerije Pančevo, u šta će biti uloženo 300 miliona dolara, najavio je danas generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko.
Posao je već počeo, pre nedelju dana je na tenderu izabrana kompanija partner sa kojom treba da se uvede proces duboke prerade nafte u pančevačkoj rafineriji, a radi se o tehnologiji koksovanja, rekao je Kravčenko i najavio da ceo posao treba da bude završen početkom 2019. godine.
On je na konferenciji za novinare na kojoj je predstavio rezultate poslovanja NIS-a u 2014. godini, za ovu godinu najavio i nastavak realizacije projekta Termoelektrane-toplane Pančevo u saradnji sa ruskim partnerom, u šta će biti uloženo 150 miliona evra i koja će biti završena do kraja 2017, kao i ulaganja u vetropark Plandište u saradnji sa partnerom iz Kine, u šta će biti investirano oko 150 miliona evra.
NIS će ulagati i Rafineriju baznih Novi Sad, koja će biti spasena, iako ima dosta problema sa tim projektom zbog zaostalih eksplozivnih naprava od NATO bombardovanja Srbije, rekao je Kravčenko i najavio investicije i u istraživanje i rast rezervi nafte, razvoj i modernizaciju maloprodajne mreže u Srbiji i regionu, kao i u nekoliko kogenerativnih postrojenja za proizvodnju toplotne i električne energije.
Kravčenko je napomenuo da će ukupne investicije NIS-a u 2015. biti manje nego prethodnih godina i iznosiće najmanje 25 milijardi dinara, zbog spoljnih okolnosti, kao što su drastičan pad cena nafte na svetskom tržištu, pad vrednosti dinara u odnosu na evro i dolar, sankcija uvedenih Gasprom njeftu, koji je većinski vlasnik NIS-a, dugova državnih kompanija prema NIS-u, kao i celokupnog pogoršanja ekonomskih prilika u zemlji i svetu.
Zato će NIS, kako je rekao, morati da nadje druge izvore finansiranja, kao što su partnerstva sa drugim kompanijama i novac od vraćanja dugova koje druge firme imaju prema NIS-u.
On je naveo da su investicije u 2014. iznosile oko 40 milijardi dinara i da su oko 30 odsto manje nego prethodne godine, zbog navedenih razloga, zbog kojih je i neto dobit kompanije u 2014. bila manja 42 odsto i iznosila je 27, 8 milijardi dinara.
Zahvaljujući povećanju efikasnosti unutar kompanije, NIS je uspeo da održi EBITDA (dobit pre plaćanja kamata, poreza na dobit i amortizacije) na nivou od 63, 4 milijarde dinara, što je osam odsto manje nego prethodne godine.
Kravčenko je naveo da su u prošloj godini povećana i izdvajanja NIS-a u budžet Srbije i da ona sada premašuju 15 odsto prihoda nacionalnog budžeta i ukupne poreske obaveze NIS-a su iznosile 136, 2 milijarde dinara.
Dugovanja državnih preduzeća prema NIS-u iznose 59 milijardi dinara, istakao je on i dodao da očekuje da će najveća stara dugovanja Petrohemije i Srbijagasa biti vraćena za 2,5 godine, jer je NIS sa državom sklopio Memorandum o vraćanju tih dugova, dok je polovina duga Er Srbije od 30 miliona evra već vraćena NIS-u, a druga polovina će biti do kraja marta.
Kravčenko je odgovarajući na pitanja novinara, potvrdio da NIS planira da u narednih nekoliko meseci otpusti nešto više od 200 zaposlenih, koji su tehnološki višak i koji će dobiti 400 evra po godini staža, što je dvostruko više od otpremnine koju dobijaju radnici preduzeća u restrukturiranju.
On je podsetio da NIS zapošljava ukupno 11.000 ljudi, od kojih su njih 5.000 stalno zaposleni, a ostali su angažovani na lizing.
I ostale naftne kompanije u svetu su prinudjene zbog pogoršanja uslova na tržištu da smanjuju broj zaposlenih za čak 10 odsto, kazao je on i dodao da je to kod NIS-a prinudna i poslednja mera, koja se preduzima, jer će pre toga biti preduzete sve druge uštede i podizanje efikasnosti, kao i smanjenje broja stranaca menadžera za dodatnih oko pet odsto i prepuštanje tih pozicija menadžerima iz Srbije.
Kada je reč o ceni goriva, Kravčenko je rekao da to niko sa sigurnošću ne može da je prognozira, istakavši da je u biznis planu NIS-a cena nafte računata na 50 dolara za barel i da ako se zadrže takve cene nafte, neće doći do poskupljenja goriva u Srbiji.
NIS je, kako je istaknuto, u prošloj godini očuvao obim prodaje naftnih derivata od tri miliona tona, dok je udeo motornih goriva povećan na 58 odsto, a obim prerade bio je nešto viši i iznosio je 3,1 milion tona.
Kompanija je u 2014. povećala rezerve ugljovodonika za devet odsto u odnosu na prošlu godinu, a proizvodnja nafte i gasa u Srbiji bila je 1,59 miliona uslovnih tona, što je tri odsto manje nego prethodne godine.
Kravčenko je rekao i da neće biti povećanja izdvajanja NIS-a za sportske klubove u Srbiji.
Ostavi komentar