ZAGREB, 21. maj (Tanjug) - Hrvatski Ministar finansija, Boris Lalovac, izjavio je da bi Vlada mogla da predloži poseban zakon o stambenom kreditiranju i tako reši probleme nastale zbog rasta keditnih rata u švajcarskim francima. Lalovac je naglasio da ukoliko banke uskoro ne ponude predlog rešenja, namerava da u razgovoru s premijerom, ponudi posebni zakon o stambenom kreditiranju, prenosi Tportal.
ZAGREB, 21. maj (Tanjug) - Hrvatski Ministar finansija, Boris Lalovac, izjavio je da bi Vlada mogla da predloži poseban zakon o stambenom kreditiranju i tako reši probleme nastale zbog rasta keditnih rata u švajcarskim francima.
Lalovac je naglasio da ukoliko banke uskoro ne ponude predlog rešenja, namerava da u razgovoru s premijerom, ponudi posebni zakon o stambenom kreditiranju, prenosi Tportal.
"Ukoliko do početka šestog meseca ne dodje odredjeni predlog banaka, moj predlog će biti da krenemo s posebnim zakonom i rešimo kada neko može napustiti stan, kako se mogu dobijati krediti, ...", rekao je Lalovac.
Ocenio je takodje da bi takav zakon i inače trebalo doneti, bez obzira na napredak u pregovorima banaka, Vlade i dužnika oko problema kredita u švajcarskim francima.
Lalovac smatra da banke nisu primereno upravljale svojim rizicima, i da to ne može "pasti samo na ledja gradjana", dodajući da je potpuno neprihvatljivo da neko bude sada dužan više nego na početku otplate kredita.
Direktor Hrvatskog udruženja banaka (HUB), Zoran Bohaček, zamoljen za komentar Lalovčevih najava o posebnom zakonu o stambenom kreditiranju, rekao je za Hinu da država mora doneti zakon o stambenom kreditiranju, jer tako nalaže evropska direktiva.
Smatra dobrom vešću donošenje tog zakona u smislu evropske direktive, jer su, kako kaže, u njoj vrlo jasno definisani valutni odnosi i promenjive kamate, i to na mnogo blaži način nego u Hrvatskoj.
Upitan kada bi banke mogle istupiti sa svojim predlogom rešenja problema kredita u švajcarkim francima, rekao je da se razgovara, ali nema pritiska zbog rokova, jer postojeće zamrzavanje kursa traje od januara.
"Važno je da se nadje kvalitetno rešenje, prihvatljivo i za državu i poverioce", kaže Bohaček.
Ostavi komentar