Tekst objavljen: 11.10.2016 13:47        


MAKAO, 11. oktobra (Tanjug) - Kineska ekonomija je u trećem kvartalu ostvarila rezultate koji su bolji od očekivanih, a rizici povezani sa dugom su pod kontrolom, izjavio je danas kineski premijer Li Kećijang. "Ne samo što je u trećem kvartalu nastavljen zamajac rasta iz prve polovine godine, već su takođe ostvareni brojni pozitivni zaokreti", izjavio je Li u Makau, a prenosi agencija Rojters.

Li: Bolji rezultati kineske ekonomije od očekivanih

Ključni pokazatelji kao što su fabrička proizvodnja, profit kompanija i investicije su se oporavile, naveo je Li, uoči objavljivanja zvaničnih podataka o bruto domaćem proizvodu (BDP) Kine za treći kvartal najavljenog za 19. oktobar.

"U devet meseci je otvoreno više od deset miliona novih radnih mesta u urbanim sredinama, dok je stopa nezaposlenosti pala ispod pet procenata u septembru", izjavio je premijer, priznavši istovremeno da je ekonomija još uvek suočena sa pritiscima.

"Kina će biti u stanju da dostigne glavne ekonomske ciljeve u ovoj godini i da održi srednje do visok tempo privrednog rasta", istakao je Li.

U ovoj godini, kineska vlada planira godišnji ekonomski rast od 6,5 do 7,0 odsto, u odnosu na rast od 6,9 odsto iz 2015. godini, što je bio najsporiji tempo rasta za poslednjih čevrt veka.

Uprkos lošem početku godine i slabom izvozu, kineska ekonomija je u prvoj polovini godine ostvarila rast od 6,7 odsto, potpomognuta većom vladinom potrošnjom na infrastrukturu, navodi britanska agencija.

Vlada u Pekingu će, prema rečima premijera, preduzeti i mere za očuvanje stabilnog i zdravog razvoja tržišta nekretnina, i pružiće podršku gradovima u određivanju sopstvenih politika vezano za tržište nekretnina.

Kako navodi Rojters, brojni kineski gradovi su u poslednjih nekoliko nedelja pooštrili ograničenja kako bi ohladili pregrejano tržište nekretnina.

Kineske vlasti su, takođe, juče predstavile plan za smanjenje korporativnog duga, a koji bi, prema ocenama nekih analitičara, mogao da destabilizuje drugu najveću svetsku ekonomiju.

"Vlada u Pekingu će zauzeti višestruki pristup u smanjenju duga kompanija, ohrabrujući spajanja i akvizicije, stečajeve, konverziju duga u akcionarski kapital i osiguranje duga", navodi se u predstavljenim smernicama Državnog saveta, odnosno kineske vlade.

Korporativni dug Kine iznosi 18.000 milijardi dolara, odnosno 169 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), navodi britanska agencija.

Međunarodne institucije su u više navrata apelovale na zvanični Peking da prestane sa finansiranjem oslabljenih kompanija, a naročito neefikasnih državnih preduzeća koja imaju tendenciju da "istisnu" privatni sektor.

Te institucije su, takođe, poručile da kineske vlasti moraju da dozvole veći broj bankrota kako bi poboljšale raspodelu kredita i zaustavile rasipničku potrošnju u ekonomiji.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana