Tekst objavljen: 01.04.2015 5:18        


VAŠINGTON, 17. marta (Tanjug) - Kredibilitet SAD biće ugrožen ukoliko Kongres ne odobri reforme kvota i upravljačkih prava u Medjunarodnom monetarnom fondu (MMF), upozorio je danas američki ministar finansija Džejkob Lu. "Tražimo podršku Kongresa za reforme kvota i upravljačkih prava u MMF-u. Naš medjunarodni kredibilitet i uticaj su pod rizikom", rekao je Lu u obraćanju komitetu za finansijske usluge Predstavničkog doma, pre

Lu:Kredibilitet SAD pod rizikom bez reformi MMF-a

VAŠINGTON, 17. marta (Tanjug) - Kredibilitet SAD biće ugrožen ukoliko Kongres ne odobri reforme kvota i upravljačkih prava u Medjunarodnom monetarnom fondu (MMF), upozorio je danas američki ministar finansija Džejkob Lu.
"Tražimo podršku Kongresa za reforme kvota i upravljačkih prava u MMF-u. Naš medjunarodni kredibilitet i uticaj su pod rizikom", rekao je Lu u obraćanju komitetu za finansijske usluge Predstavničkog doma, prenosi agencija Frans pres.
Američki Kongres već dve godine blokira stupanje na snagu reformi dogovorenih 2010, koje bi udvostručile sredstva u fondu i dala veće pravo glasa zemljama u usponu kao što je Kina. SAD su jedina zemlja koja ima kontrolni udeo u glasačkim pravima u MMF-u, što znači da je za svaku bitnu odluku potrebno odobrenje Vašingtona.
Upravljačka, odnosno glasačka prava u MMF-u se dobijaju na osnovu specijalnih prava vučenja koja se računaju prema jačini ekonomije zemlje.
Brojne zemlje su već prilično frustrirane nesposobnošću američke administracije da obezbedi podršku Kongresa za reforme.
"Predložene reforme ojačale bi finansije MMF-a na duži period, modernizovale upravljačku strukturu fonda i očuvale lidersku ulogu SAD u oblikovanju te institucije", rekao je Lu.
"Naš dugotrajni neuspeh da izglasamo promenu kvota i glasačkih prava u MMF-u dovodi do toga da druge zemlje, od kojih su neke naši bliski saveznici, dovode u pitanje našu posvećenost MMF-u i drugim medjunarodnim institucijama u čijem smo stvaranju učestvovali i koje služe američkim i globalnim ekonomskim i bezbednosnim interesima", dodao je ministar.
Lu je napomenuo da odlaganje reformi podstiče zemlje u usponu da kreiraju sopstvene paralelne finansijske institucije. Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika (BRIKS) su prošle godine najavili osnovanje sopstvene razvojne banke, a Kina je nedavno pokrenula osnovanje Azijske infrastrukturne investicione banke (AIIB).

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana