Tekst objavljen: 09.04.2015 3:51        


BUDIMPEŠTA, 25. marta (Tanjug) - Madjarska je postigla dogovor sa Evropskom unijom o pitanju isporuka goriva za nuklearnu elektranu Pakš, koju planira da izgradi ruska korporacija Rosatom. Sve prepreke u vezi sa dogovorom o isporukama goriva su prevazidjene. To je neophodno za proširenje nuklearne elektrane Pakš, rekao je agenciji MTI šef kabineta madjarskog premijera Janoš Lazar, posle razgovora sa kom

Madjarska se dogovorila sa EU o g nuklearku Pakš2

BUDIMPEŠTA, 25. marta (Tanjug) - Madjarska je postigla dogovor sa Evropskom unijom o pitanju isporuka goriva za nuklearnu elektranu Pakš, koju planira da izgradi ruska korporacija Rosatom.
Sve prepreke u vezi sa dogovorom o isporukama goriva su prevazidjene. To je neophodno za proširenje nuklearne elektrane Pakš, rekao je agenciji MTI šef kabineta madjarskog premijera Janoš Lazar, posle razgovora sa komesarom EU za klimatske promene Aliasom Kaneteom.
"Madjarska je prihvatila primedbe Evropske komisije i sada rešava pitanje ugovora o snabdevanju gorivom u cilju očuvanja kapaciteta nuklearne elektrane Pakš po finskom modelu", objasnio je Lazar, prenosi Tas.
Takodje je naveo da Madjarska ruskoj strani obezbedjuje mogućnost isporuke goriva za nove reaktore tokom 10 godina. Prema njemu, to rešenje je "potpuno prihvatljivo za rusku stranu".
Lazar je rekao da se dogovorio s komesarom za energetska pitanja da "Evropska komisija u najkraće vreme zatvori pitanje goriva".
Madjarski političar je naglasio da sporazum sa EU ima veliki značaj, jer je u januaru prošle godine Brisel razmatrao rusko-madjarski sporazum o proširenju nuklearke Pakš uz upozorenje da on mora da bude u skladu sa evropskim pravom u oblasti državne podrške i zakona o konkurenciji.
"Uspeli smo da nadjemo takvo rešenje u kome je madjarska strana pobednik i istovremeno je u skladu sa evropskim pravom", rekao je Lazar.
Rusija i Madjarska su u januaru 2014. godine potpisale dokumente o izgradnju novih energetskih blokova u jedinoj nuklearnoj elektrani u Madjarskoj - Pakš, koju su izgradili sovjetski stručnjaci. Medjutim, protivnici sporazuma, ubrzo su pokrenuli aktivnu lobističku kampanju, uz učešće vodećih evropskih medija, u kojoj su okrivili Budimpeštu za jačanje energetske zavisnosti od Rusije.
Medjutim, kako je Tasu rekao Atila Asodi, kog je madjarska vlada ovlastila za projekat Pakš, nuklearni sporazum izmedju Rusije i Madjarske imao je saglasnost Evropske komisije i nikakvih prigovora tom projektu od početka 2013. godine nije bilo.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana