BEOGRAD, 5. marta (Tanjug) - Prvi deo pristupnih pregovora Srbije sa Evropskom unijom se polako, ali sigurno približava kraju i opšta ocena Evropske komisije je da je Srbija pokazala zavidan stepen pripremljenosti u tom procesu, izjavio je danas zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije Srdjan Majstorović. On je na konferenciji "Poglavlje 1 - o čemu pregovaramo" u Privrednoj komori Srbije rekao da bi trebalo da i d
BEOGRAD, 5. marta (Tanjug) - Prvi deo pristupnih pregovora Srbije sa Evropskom unijom se polako, ali sigurno približava kraju i opšta ocena Evropske komisije je da je Srbija pokazala zavidan stepen pripremljenosti u tom procesu, izjavio je danas zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije Srdjan Majstorović.
On je na konferenciji "Poglavlje 1 - o čemu pregovaramo" u Privrednoj komori Srbije rekao da bi trebalo da i dalje unapredjujemo kapacitete državne uprave, ali i da se unapredjuje saradnja sa stručnim telima bez čijeg uključivanja u proces nema adekvatne pregovaračke pozicije.
Majstorović je, govoreći o poglavlju jedan, rekao da je reč o jednom od najsveobuhvatnijih poglavlja i da se ono prožima i u drugim oblastima - energetika, saobraćaj, bezbednosna politika, odnosno sve ono što se nalazi na tržištu Evropske unije na neki način je pokriveno temama iz tog poglavlja.
"Svi oni koji već izvoze proizvode na tržište EU na neki način žive žvotom Evropske unije", rekao je Majstorović ističući da se moraju ispoštovati odredjeni standardi i kriterijumi kada je to tržište u pitanju.
On je rekao da je važno da je naša privreda izvozno orjentisana ka evropskom tržištu.
Obraćajući se predstavnicima privrednog sektora istakao je da Privredna komora Srbije ima važnu ulogu u procesu pregovora i da se bez doprinosa predstavnika privrede ovom procesu ne može steći puna slika o tome šta je sve potrebno ispuniti u ovom poglavlju.
"Važno je da se javnost uključi u ovaj proces kako bi se znalo šta se pregovara u procesu pristupanja", rekao je Majstorović.
Kako je kazao, bez obzira na institucionalnu različitost EU, kojoj mi budemo pristupali, slobodno kretanje robe biće u centru integracija evropskih država.
On je naveo da to izmedju ostalog podrazumeva da prozivodi koji se nalaze na tržištu EU, uključući i Srbiju moraju da budu bezbedni, atestirani i da svako može da bude siguran kad kupi neki proizvod da je on u skladu sa postojećim evropskim standardima i regulativama.
Majstorović je pozvao predstavnike privredog sektora da se još više uključe u pregovarački proces za ovo poglavlje, koje se, inače odnosi na slobodu kretanja robe.
Pomoćnik ministra privrede i predsednik pregovaračke grupe 1 Jelena Popović istakla je da se proces pregovaranja, kada je u pitanju poglavlje 1, najviše odnosi na privredu i da je važno da ona bude konkurentna, kao i da srpski proizvodi "dobiju pasoš" na evropskom tržištu, pre svega, u pogledu toga da se naši sertifikati i ispitivanja priznaju i, kao i otklone barijere u plasmanu robe.
Kako je kazala, privreda je već u velikoj meri uključena u rad na ovom poglavlju, a važno je da postoji dobra komunikacija medju svima koji čine privredni sektor da bi se rešila sva pitanja.
Ona je rekla da je konkurentnost veoma važna, odnosno da kada pristupimo Evropskoj uniji budemo konkurentni te je zato važno da se što bolje privreda pripremi za to i prilagodi zahtevima Evropske unije. "Samim tim biće nam lakše kada pristupimo Evropskoj uniji", rekla je Popović.
Ona se osvrnula i na kompanije koje uvode standarde ističući da to podrazumeva odredjena ulaganja ali da je rezultat koji se dobija uvodjenjem standarda veći od uloženih investicija.
Popović je navela da cena uvodjenja standarda košta izmedju 1.500 do 10.000 dinara, ali da je ekonomska korist za kompanije od primene standarda od 0, 5 do 15 odsto veća i da je taj proces veoma zahtevan ali da je ono što se na kraju dobije veoma korisno za samu kompaniju.
Popović je rekla da se ovih dana očekuje usvajanje odluke kojoj je predvidjeno uklanjanje potvrde o usaglašenosti sa granice.
"Ovih dana treba da se usvoji odluka po kojoj za elektroniku, elektične proizvode, liftove praktično više neće biti potrebna potvrda usglašenosti na granici, ali će postojati ta vrsta kontrole i poštovanja dokumentacije pre stavljanja te robe na tržiste", kazala je ona.
To će značiti da bi trebalo da se više oslonimo na naš nadzor na tržistu koji je značajno napredovao poslednjih godina, odnosno da se fokusiramo na kontrolu na samom tržistu.
Kako je kazala, telekomunikaciona oprema, pirotehnička sredstva, kao i gradjevinski proizvodi ostaju i dalje pod režimom potrebe isprave o usaglašenosti.
Načelnik odeljenja za registre, projekte i saradnju sa medjunarodnim organizacijama u Ministartvu privrede i zamenik predsednika pregovaračke grupe 1 Miodrag Dugandžija rekao je da je više od 70 odso proizvoda kojima se trguje u EU oubuhvaćeno harmonizovanim pravom a da je Srbija morala da preispita dobar deo starih propisa i da ih stavi van snage.
On je rekao da je prvobitno planirano da se do 2018. godine ispune svi preduslovi za zatvaranje poglavlja 1.
Ostavi komentar