BRISEL, 20. aprila (Tanjug) - Evropska komesarka za trgovinu, Sesilija Malmstrom, pozvala je danas vlade evropskih zemalja da urade više na odbrani kontroverznog sporazuma o slobodnoj trgovini izmedju Evropske unije i Sjedinjenih Država, koji se susreo sa ozbiljnim kritikama u ključnim evropskim državama, posebno Nemačkoj. "Članice Evropske unije moraju učiniti više, jer to nije moj projekat, to nije moj sporazum o Transatlanskom tr
BRISEL, 20. aprila (Tanjug) - Evropska komesarka za trgovinu, Sesilija Malmstrom, pozvala je danas vlade evropskih zemalja da urade više na odbrani kontroverznog sporazuma o slobodnoj trgovini izmedju Evropske unije i Sjedinjenih Država, koji se susreo sa ozbiljnim kritikama u ključnim evropskim državama, posebno Nemačkoj.
"Članice Evropske unije moraju učiniti više, jer to nije moj projekat, to nije moj sporazum o Transatlanskom trgovinskom i investicionom parnerstvu (TTIP)", izjavila je Malmstrom za francusku novinsku agenciju Frans pres, samo dva dana nakon što je na desetine hiljada demonstranata izašlo na ulice evropskih gradova, protiveći se tom sporazumu, koji je, kako tvrde, projekat američkih multinacionalnih kompanija i pohlepnog poslovnog lobija.
"Nije samo na meni da ga proguram, to nije moj projekat, ja radim dan i noć, već je na zemljama članicama, njihovim vladama, ministrima i parlamentima da naprave doprinos", poručila je Malmstromova, i podsetila da nova runda pregovora o TTIP-u, odnosno deveta po redu od prošle godine, počinje danas u NJujorku.
Ako dodje do njegovog zaključivanja, to će biti najveći trgovinski sporazum koji je ikada potpisan, jer će povezati oko 60 odsto globalnog bruto domaćeg proizvoda i to na tržištu od 850 miliona potrošača, stvarajući koridor slobodne trgovine od Havaja do Litvanije.
Otpor javnosti prema Transatlantskom trgovniskom i investicionom partnerstvu je posebno jak u Nemačkoj, delimično zbog rastućeg anti-američkog raspoloženja, podstaknutog otkrićem o prisluškivanju nemačkih vlasti od strane američkih obaveštajaca, kao i strahovanja od digitalne dominacije firmi poput "Gugla", preneo je Rojters.
Najnovije ankete pokazuju da 43 odsto Nemaca smatra da bi sporazum TTIP bio loš za njihovu zemlju, prema 26 odsto koji taj dogovor vide kao pozitivan.
Ostavi komentar