LJUBLJANA, 3. marta (Tanjug) - Mariborska nadbiskupija potvrdila je danas da je postigla sporazum o rešenju dužničko-povereničkih odnosa sa grupom banaka kojima je dužna 26 miliona evra, zbog čega je od 2012. godine imala blokirane račune i hipoteku nad imovinom. "Za našu nadbiskupiju ovaj je sporazum kraj jednog od najtežih razdoblja u njenom postojanju. To je ujedno i nov početak u ispunjavanju osnovnog poslovanja Crkve", saop&sc
LJUBLJANA, 3. marta (Tanjug) - Mariborska nadbiskupija potvrdila je danas da je postigla sporazum o rešenju dužničko-povereničkih odnosa sa grupom banaka kojima je dužna 26 miliona evra, zbog čega je od 2012. godine imala blokirane račune i hipoteku nad imovinom.
"Za našu nadbiskupiju ovaj je sporazum kraj jednog od najtežih razdoblja u njenom postojanju. To je ujedno i nov početak u ispunjavanju osnovnog poslovanja Crkve", saopšteno je iz nadbiskupije Maribor, prenosi portal Seebiz.
Pojedinosti dogovora crkve i banaka nisu objavljene, ali prema pisanju medija glavnicu duga nadbiskupija će morati da plati tek 2020. godine, a u medjuvremenu će da plaća samo kamate od šest odsto.
Banke će pokušati da što više duga naplate iz nekretnina koje su uzele pod hipoteku, pri čemu će nadbiskupija u vlasništvu zadržati nadbiskupski dvor i druge objekte važne za bogosluženje i za obuku i karitativnu delatnost.
Navodno je nagodbu s bankama potvrdila i Sveta Stolica koja je zbog finansijskih skandala otkrivenih u mariborskoj nadbiskupiji poslednjih godina prihvatila prevremene ostavke dva nadbiskupa i zbog čega već godinu i po dana vodi nadbiskupiju vodi privremeni apostolski administrator.
Mediji navode da je u sklapanju kompromisnog dogovora crkvenih vlasti s četiri slovenačke banke i s bankama Šparkasa (Sparkaše), Rajfajzen (Raiffeisen), BKS Bank i Unikredit (UniCredit) asistirala i pružila finansijsku pomoć susedna austrijska biskupija Grac-Seckau, a sve je odobrio Vatikan.
Mariborska nadbiskupija zapala je u finansijski škripac zbog zajmova koje je hipotekom na svoje nekretnine uzimala radi jačanja svoje vaspitne i karitativne delatnosti, ali i zbog finansijskih fondova Zvon1 i Zvon2.
Te je fonodve pre dvadeset godina osnovao njen ordinarijat, a završili su u stečaju zbog riskantnih investicija i finansijske krize u svetu.
Ostavi komentar