SARAJEVO, BANJALUKA, 13. maja (Tanjug) - Medjunarodni monetarni fond (MMF)protivi se uvodjenju dve stope PDV-a i traži povećanje obavezne rezerve za banke u Bosni i Hercegovini (BiH), navodi se u zaključcima na kraju posete njegove misije BiH. "Jedinstvena stopa poreza na dodatu vrednost koja se primenjuje na široku osnovicu pokazala se veoma efikasnom i potrebno ju je zadržatiĆ, rekli su iz MMF-a, preneli su mediji u Sarajevu i Banjaluci.
SARAJEVO, BANJALUKA, 13. maja (Tanjug) - Medjunarodni monetarni fond (MMF)protivi se uvodjenju dve stope PDV-a i traži povećanje obavezne rezerve za banke u Bosni i Hercegovini (BiH), navodi se u zaključcima na kraju posete njegove misije BiH.
"Jedinstvena stopa poreza na dodatu vrednost koja se primenjuje na široku osnovicu pokazala se veoma efikasnom i potrebno ju je zadržatiĆ, rekli su iz MMF-a, preneli su mediji u Sarajevu i Banjaluci.
Šef Misije MMF-a za BiH Ron van Roden ocenio je da bankarski sistem u BiH veoma dobar i da je, u celini, dobro kapitalizovan i sa dobrom likvidnošću.
"Od globalne finansijske krize, kada se ekonomska situacija svuda značajno pogoršala, banke se još oporavljaju od posledica te krize, što se vidi u visokom nivou nekvalitetnih kredita koji se ne otplaćuju redovno i koji su dostigli nivo od 14 odsto ukupnih kredita u BiH", naveo je Roden.
Iz MMF-a, čija je misija juče bila u BiH, takodje su tražili da se snažnije deluje u regulisanju pitanja slabijih banaka, što će zahtevati razradu sveobuhvatne strategije koja će se oslanjati na temeljitu dijagnostičku procenu.
S obzirom na visoke stope likvidnosti u sistemu, MMF je preporučio da se razmotriti i podizanje obavezne rezerve za banke s ciljem "ponovne izgradnje finansijskih rezervi, iako bi one mogle biti i bolje prilagodjene u prudencijalne svrheĆ.
Roden se osvrnuo i na slučaj Bobar banke i istakao da reagovanje vlasti Republike Srpske u slučaju te banke "može da posluži kao pozitivan primer".
Kako prenose Nezavisne novine, Roden je ocenio da je Agencija za bankarstvo Republike Srpske reagovala "veoma brzo i odlučno kako bi situacija u banci bila rešena što je pre moguće".
"Odmah se uključila Agencija za osiguranje depozita i veoma je brzo tekao ceo taj proces tako da je većina nosilaca osiguranih depozita do sada već isplaćena", naglasio je Roden i dodao da MMF sa predstavnicima vlasti Srpske nije razgovarao o Bobar banci ni prilikom posete Misije u BiH niti u Vašingtonu.
Prema njegovim rečima, povremeno se desi da neka od banaka zbog velikog porasta nekvalitetnih kredita ili zbog nemogućnosti da dodje do dodatnog kapitala zapadne u probleme i to se desilo u Bobar banci.
MMF smatra da bi za zaustavljanje povećavanja nepokrivenih obaveza potrebno ojačati kontrolu nad nižim nivoima vlasti i vanbudžetskim fondovima, čime će se povećati i odgovornost i kontrola. Fond traži i da se pristupiti rešavanju problema preduzeća u državnom vlasništvu koja proizvode gubitke, kao i probleme neplaćenih socijalnih doprinosa.
U oceni ekonomske situacije u BiH, MMF je istakao je da su nakon naglog pada ekonomije usled globalne krize deficiti tekućeg računa i budžeta naglo porasli, kao i javni dug, a da je posle krize rast bio oskudan.
Ostavi komentar