BANJALUKA/SARAJEVO, 2. aprila (Tanjug) - Mobilni telefoni u Bosni i Hercegovini skuplji su i do 40 odsto u poredjenju s evropskim zemljama, a jedan od glavnih razloga za to je razlika u cenama koje odobravaju dobavljači. Ako se odlučite za kupovinu u BiH, a ne u državama EU, svakako je potrebno da pogledate na više lokacija jer cene variraju, u zavisnosti od toga da li kupujete u trgovinama ili putem oglasa, prenele su banjalučke Nezavisn
BANJALUKA/SARAJEVO, 2. aprila (Tanjug) - Mobilni telefoni u Bosni i Hercegovini skuplji su i do 40 odsto u poredjenju s evropskim zemljama, a jedan od glavnih razloga za to je razlika u cenama koje odobravaju dobavljači.
Ako se odlučite za kupovinu u BiH, a ne u državama EU, svakako je potrebno da pogledate na više lokacija jer cene variraju, u zavisnosti od toga da li kupujete u trgovinama ili putem oglasa, prenele su banjalučke Nezavisne novine.
Primera radi, na sajtu jedne banjalučke trgovine navedeno je da kod njih Sony Xperia M košta 320 konvertibillnih maraka (oko 160 evra), a isti uredjaj može da se kupi u inostranstvu za 230 KM. Preko oglasa, medjutim, isti aparat u BiH može da se dobije i za 260 KM.
U istoj banjalučkoj trgovini Huawei Ascend Y530 košta 260 KM, dok je u evropskim zemljama za 30 KM jeftiniji. Preko oglasa taj model može da se nadje i za 220 maraka, s tim što kupac onda treba da se odrekne garancije.
Navodeći da je situacija slična sa većinom drugih modela u ponudi, list citira izjave zaposlenih u trgovini koji podsećaju da tržište BiH ne može da se poredi sa EU što se tiče ponude, potražnje, konkurencije uopšte, uključujući i cene.
Trgovci preporučuju da se, uprkos uštedi, mobilni telefon ne kupuje u inostranstvu, jer će tamo morati da se šalje i na servis.
Prema podacima Regulatorne agencije za komunikacije, u BiH je krajem 2013. godine na 100 stanovnika njih oko 90 su bili mobilni pretplatnici, dok je krajem 2004. mobilni telefon imalo tek oko 37 odsto gradjana BiH.
Ostavi komentar