BEOGRAD, 4. oktobra (Tanjug) - Državni sekretar za rudarstvo Siniša Tanacković izjavio je danas da je od 2014. do početka februara ove godine Srbija naplatila preko 12 milijardi dinara naknade za korišćenje mineralnih sirovina, što, kako je rekao, predstavlja veliki iskorak u odnosu na raniji period.
"Novi zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji je uz pomoć Gras grupe napravljen mnogo boljim nego što je bio, omogućio nam je da otvorimo širom vrata investitorima", rekao je Tanacković u Hotelu Metropol Place na međunarodnoj konferenciji o mineralnim resursima "Pokretačka snaga privrednog razvoja Srbije".
Ističući da Srbija spada u zemlje sa raznorodnim i, sa aspekta rezervi, relativno bogatim mineralnim sirovinama, on je je precizirao da imamo više od 2.000 različitih rudarskih pojava, ležišta metala, nemetala, industrijskih minerala, uglja, nafte i drugih geoloških resursa.
"Trenutno u Srbiji imamo preko 250 eksploatacionih polja gde se vrši ekspoloatacija od zlata, bakra, pa do nafte i krečnjaka. Imamo preko 90 istražnih polja, ali i preko 120 zahteva za nova istražna polja, što je jedan veliki iskorak u odnosu na prošlu i pretprošlu godinu", naveo je Tanacković.
Prema njegovim rečima, trenutno je u izradi 10 pravilnika iz oblasti rudarstva i geologije, koji će, kako se očekuje, ući u primenu u prvoj polovini 2017. godine, i koji su mnogo savremeniji i u skladu sa svetskim standardima.
"Radimo i pravilnik za izradu licenci, tako da i rudari jednom dobiju licence, da se zna ko ima pravo šta da radi", istakao je državni sekretar.
Takođe je rekao da Ministarstvo rudarstva i energetike očekuje da dobije overu rudnih rezervi od kompanije Rio Tinto, zatim overu rezervi kod Bora, kao i od Balkan Golda u Ibarskim rudnicima bornih minerala.
"Već imamo overene rezerve Metal Fera na području Velikog Majdana, Ljubovije, Loznice, i od sve četiri kompanije očekujem da će u najskorije vreme otvoriti rudnike, odnosno podneti zahteve za ekspolataciju", poručio je Tanacković.
Ocenjujući da je u prethodnom periodu urađena kvalitetna privatizacija određenog broja rudnika, pre svega rudnika "Rudnik Veliki Majdan", Tanacković je najavio da se u 2017. očekuje iskorak u tom smislu i prema RTB Boru i kao i reaorganizacija rudnika s podzemnom ekspolatacijom uglja Resavica.
Ostavi komentar