BEOGRAD, 19. decembra (Tanjug) - Agencija "Fič rejtings" popravila je sa stabilnog na pozitivan izglede za poboljšanje kreditnog rejtinga Srbije za dugoročno zaduživanje u domaćoj i stranoj valuti, i potvrdila kreditni rejting Srbije na nivou "B+", saopšteno je danas iz Narodne banke Srbije (NBS).
Prema oceni Fiča, popravljanju izgleda za poboljšanje kreditnog rejtinga Srbije doprineli su brži ekonomski rast od očekivanog, dosledno sprovođenje plana fiskalne konsolidacije i smanjenje eksterne neravnoteže.
"Fič" je revidirao projekciju rasta BDP-a za 2015. naviše, sa nula na 0,7 odsto, dok u narednoj godini očekuje rast od 1,7 odsto.
Kao rezultat sprovođenja kredibilnog programa konsolidacije, fiskalni deficit u ovoj godini biće znatno manji od inicijalno projektovanih 6,3 odsto BDP-a i iznosiće 4,1 odsto, piše u soapštenju.
Ocenjeno je i da će nastavak uspešne realizacije programa konsolidacije doprineti održivosti javnih finansija.
Eksterna neravnoteža je smanjena i u srednjem roku se očekuje tekući deficit na nivou između četiri i pet odsto BDP-a.
"Fič" ističe da je tekući deficit u 2015. u celosti pokriven stranim direktnim investicijama, što smanjuje potrebu za eksternim finansiranjem.
Pozitivno se ocenjuju i napori Srbije u popravljanju poslovnog okruženja, što potvrđuje i napredak na Duing biznis listi Svetske banke za 2016.
Kao potencijalni rizik, navodi se proces strukturnih reformi, pre svega u javnom sektoru.
Odstupanje od plana dogovorenog sa MMF-om oko rešavanja pitanja strateških javnih preduzeća bi, prema oceni "Fiča", moglo da ima negativan uticaj.
NBS ističe da je i "Fič" konstatovao da je bankarski sektor Srbije dobro kapitalizovan.
"Iako je visok nivo problematičnih kredita u bankastkom sektoru Srbije izazov, Vlada Srbije je usvojila strategiju za njihovo rešavanje, koja bi trebalo da doprinese rastu kreditiranja privatnog sektora", navodi Fič a prenosi NBS.
NBS podseća da su sprovedena posebna ispitivanja kvaliteta aktive u 14 banaka, na osnovu čega je ocenjeno da ne postoji potreba za njihovom dokapitalizacijom.
Ostavi komentar