BERLIN, 1. aprila (Tanjug) - Nemačka kancelarka Angela Merkel odobrila je danas nacrt zakona kojim se uvodi petogodišnja zabrana na kontroverznu eksploataciju nafte i gasa iz škriljaca metodom hidrauličnog lomljenja, poznatijom i kao "fraking", javlja Rojters. "Zaštita zdravlja i pijaće vode je prioritet. Iz tog razloga, želimo da koliko god da je to moguće ograničimo metodu hidrauličnog lomljenja", izjavila je nemačka mini
BERLIN, 1. aprila (Tanjug) - Nemačka kancelarka Angela Merkel odobrila je danas nacrt zakona kojim se uvodi petogodišnja zabrana na kontroverznu eksploataciju nafte i gasa iz škriljaca metodom hidrauličnog lomljenja, poznatijom i kao "fraking", javlja Rojters.
"Zaštita zdravlja i pijaće vode je prioritet. Iz tog razloga, želimo da koliko god da je to moguće ograničimo metodu hidrauličnog lomljenja", izjavila je nemačka ministarka za zaštitu životne sredine, Barbara Hendriks.
Novim zakonom, koji sada ide pred parlament na glasanje, uvodi se zabrana na eksploataciju gasa iz škriljaca metodom hidrauličnog lomljenja u narednih pet godina, dok će ta metoda jedino biti dozvoljena za naučna testiranja i to pod strogim uslovima.
Metoda hidrauličnog lomljenja će biti zabranjena u takozvanim "osetljivim regionima", kao što su parkovi prirode i na dubini preko 3.000 metara, i ne isključuje mogućnost komercijalnog "frakinga" posle 2019. godine.
Nemačka gasna industrija je upozorila da bi ograničavanje "frakinga" moglo povećati zavisnost države od uvoza energenata, u vreme narastanja geopolitičkih tenzija, naročito oko Ukrajine.
Samo u prošloj godini, ruski gas je učestvovao sa 37 odsto u nemačkim zalihama, dok je samo 12 odsto potreba Nemačke bilo pokriveno iz sopstvenih rezervi.
Kako ocenjuje Rojters, Evropa se nadala da će uspeti da ostvari bum u vadjenju gasa iz škriljaca, kao što je to bio slučaj u SAD. Medjutim, snažno protivljenje javnosti i nedavni pad u cenama nafte izazvali su sumnju u pogledu budućnosti te metode.
Francuska i Bugarska su nedavno zabranile ovu metodu, Britanija je dozvolila, ali samo pod strogim ekoloških i bezbednosnim standarima, dok je škotska vlada uvela moratorijum na dodelu dozvola za sve nekonvencionalne naftne i gasne projekte.
Hidraulično lomljenje ili "fraking" metoda, pri kojoj se u rupu u steni upumpava voda sa hemikalijama i peskom, koja visokim pritiskom razbija stene i oslobada iz njih gas, prema njima, ugrožava vodne resurse.
Ostavi komentar