Tekst objavljen: 24.03.2015 5:20        


BERLIN, 9. marta (Tanjug) - Nemačka ne bi trebalo da se odriče mogućnosti eksploatacije gasa iz škriljaca, ako želi da u okviru transformacije energetike u većoj meri računa na proizvodnju struje iz zemnog gasa, rekao je danas predsednik Poslovnog udruženja za eksploataciju nafte i gasa (WEG), Gernog Kalkofen. O mogućoj zabrani eksploatacije gasa iz škriljaca metodom hidrauličnog lomljenja stena (fraking) Bundestag bi trebalo da od

Neodričimo se gasa iz škriljaca, pozivaju nemački rdari

BERLIN, 9. marta (Tanjug) - Nemačka ne bi trebalo da se odriče mogućnosti eksploatacije gasa iz škriljaca, ako želi da u okviru transformacije energetike u većoj meri računa na proizvodnju struje iz zemnog gasa, rekao je danas predsednik Poslovnog udruženja za eksploataciju nafte i gasa (WEG), Gernog Kalkofen.
O mogućoj zabrani eksploatacije gasa iz škriljaca metodom hidrauličnog lomljenja stena (fraking) Bundestag bi trebalo da odlučuje ovog ili narednog meseca, prenosi češki privredni sajt ihned.cz.
Kalkofen je na konferenciji za novinare istakao da ne dolazi u obizir da se u okrviru transormacije energetike zaobidje zemni gas. "Naprotiv, on će imati sve veći značaj", kazao je i dodao da su eleketrane na gas više ekološke nego termoelektrane na ugalj, tako da bi mogle da budu pogodan dodatak obnovljivim izvorima.
Nemačka se sada nalazi pred odlukom da li da dozvoli eksploataciju gasa iz sopstvenih izvora ili da postane potpuno zavisna od uvoza, ukazao je Kalkofen. Prema njemu, proizvodnjom gasa konvencionalnim metodama u Nemačkoj će u narednih deset godina biti iscrpljena dostupna ležišta.
Protiv nekonvencionalne eksploatacije gasa pomoću hidrauličnog lomljenja, protestuju nemačke ekološke organizacije. Metoda, pri kojoj se u rupu u steni upumpava voda sa hemikalijama i peskom, koja visokim pritiskom razbija stene i oslobadja iz njih gas, prema njima, ugrožava vodne resurse.
Nemačka vlada je prošle godine podnela predlog zakona koji bi do 2021. godine zabranio vadjenje gasa iz škriljaca na dubinama manjim od 3.000 metara. Istovremeno bi zabranio eksploataciju u blizini vodnih resursa. Nemačka skupština - Bundestag bi o zakonu trebalo da glasa ovog ili sledećeg meseca.
Predlog zakona kritikuju opozicioni Zeleni. Prema njima, predlog nije dosledan, jer omogućuje probna bušenja i vadjenje gasa metodom frakinga na dubinama većim od 3.000 metara. Predlog zakona, prema Zelenima, takodje ima rupe koje pod odredjenim okolnostima otvaraju put za izuzeća od zabrane. Stranka zato zahteva da fraking na nemačkoj teritoriji bude potpuno zabranjen.
Kalkofen, s druge strane, smatra da zakon ide previše daleko, jer je kao blizina vodnih izvora definisana većina nemačke teritorije.
"Slažemo se da je potrebno regulisati eksploataciju i da ne bi trebalo vaditi gas u okolini vodnih izvora. Ali kada se takva oblast proširi na celu zemlju, to već predstavlja odluku da se odustane od energetske nezavisnosti", rekao je on.
Predsednik WEG je takodje naglasio da se u frakingu poslednjih godina razvijaju nove metode, koje su manje škodljive za životnu sredinu.
"Uspeli smo da snizimo neophodnu koncentraciju hemikalija, koje se sa vodom upumpavaju u bušotinu. Pored toga, koristimo nove supstance koje nisu toksične za ljudski organizam", rekao je.
Fraking je metoda koja se pre svega koristi u SAD, gde je, zahvaljujući njoj, snižena cena zemnog gasa, a zemlja postala nezavisna od njegovog uvoza. U evropskim zemljama, s druge strane, preovladava zabrinutost zbog ekoloških rizika. Neke evropske zemlje, medju kojima i Češka, su zbog toga uvele moratorijum na korišćenje frakinga, navodi sajt ihned.cz.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana