Tekst objavljen: 18.04.2015 10:31        


LONDON, 3. aprila (Tanjug) - Okvirni sporazum o ograničavanju iranskog nuklearnog programa, postignut u četvrtak u Švajcarskoj, otvoriće prostor za pun povratak Teherana na globalno tržište nafte, ali bi se to, prema sporazumu, tek moglo dogoditi sledeće godine, javlja Rojters. Prema postignutom sporazumu, sankcije Iranu ostaju na snazi sve dok se zapadne sile ne uvere da Teheran poštuje dogovorene uslove, a pregovarači imaju

Nuklearni sporazum znači više iranske nafte,ali 15.

LONDON, 3. aprila (Tanjug) - Okvirni sporazum o ograničavanju iranskog nuklearnog programa, postignut u četvrtak u Švajcarskoj, otvoriće prostor za pun povratak Teherana na globalno tržište nafte, ali bi se to, prema sporazumu, tek moglo dogoditi sledeće godine, javlja Rojters.
Prema postignutom sporazumu, sankcije Iranu ostaju na snazi sve dok se zapadne sile ne uvere da Teheran poštuje dogovorene uslove, a pregovarači imaju rok do 30. juna da urade konačan tekst sporazuma, zbog čega ostaju male šanse za bilo kakvo značajnije povećanje izvoza iranske nafte pre 2016. godine, ocenjuje Rojters.
NJujork tajms danas takodje piše da pozitivan pomak u pregovorima o iranskom nuklearnom programu može izazvati "seizmički potres" na globalnom tržištu "crnog zlata" na duže staze, ali energetski stručnjaci procenjuju da se to neće dogoditi za najamnje šest meseci ako ne i za više od godinu dana, jer je tržište ovog energenta već prezasićeno.
Naime, analitičari smatraju da bi se povratak Irana na raniju poziciju na tržistu nafte mogao dogoditi tek u drugoj polovini 2016. godine.
Iako su cene barela sirove nafte tipa "brent" juče pale za čak pet odsto, na 54 dolara, u očekivanju sporazuma koji bi omogućio veći izvoz iranske nafte u narednih nekoliko meseci, trgovci su nešto kasnije počeli da razmatraju vremenski okvir u kom bi se to moglo dogoditi, pa je do kraja dana cena barela porasla na preko 55 dolara.
"Trebaće verovatno meseci kako bi se potvrdilo da Iran ispunjava obaveze iz sporazuma", izjavio je predsednik instituta za energetska istraživanja "Rapidan grupe" i bivši savetnik američkog predsednika DŽordža Buša, Bob Mekneli.
Kako podseća Rojters, Iran je nekad bio peti najveći proizvodjač nafte na svetu. Americke i evropske sankcije su od početka 2012. godine prepolovile iranski izvoz nafte za skoro 1,5 miliona barela dnevno, dok izvori upoznati sa situacijom tvrde da su od pada izvoza iranske nafte profitirale ostale članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), jer su preuzele veći udeo na tržištu.
"Biće potrebno vreme za povratak iranske nafte na globalno tržište i to se verovatno neće dogoditi pre 2016. godine", izjavio je osnivač centra za globalnu energetsku politiku na Univerzitetu Kolumbija i bivši savetnik američkog predsednik Baraka Obame, DŽejson Bordof.
Odloženi ulazak iranske nafte na tržište je verovatno dobra vest za Saudijsku Arabiju, Irak i druge članice OPEK-a, koje strahuju da povratak iranske nafte može stvoriti dodatni pritisak na cene nafte koje su od leta prošle godine prepolovljene zbog prekomernih globalnih zaliha.
Prema okvirnom sporazumu, sankcije EU i SAD biće ukinute tek nakon što Medjunarodna agencija za atomsku energiju IAEA "potvrdi da je Iran preduzeo sve ključne korake vezane za nuklearni program", navodi se u zajedničkom saopštenju koje su objavili Iran i svetske sile u Švajcarskoj po okončanju pregovora.
"Ukoliko u bilo kojem trenutku Iran ne ispuni svoje obaveze, sankcije se vraćaju na snagu", navodi se u saopštenju.
"Sankcije će verovatno biti ukinute šest meseci do godinu dana nakon potpisivanja sporazuma u junu", ocenili su analitičari kompanije "Enerdži aspekts".
Rojters je pre nekoliko dana pisao da bi u slučaju ukidanja sankcija Teheranu, velike azijske rafinerije verovatno kupovale više nafte od Irana. Kina je najveći kupac iračke i iranske nafte, navodi britanska agencija.
"Ukoliko postignu konsenzus o nuklearnom pitanju, i ako Sjedinjene Države i zapadne zemlje ublaže ograničenja na prodaju iranske nafte, verujem da će kineski uvoz nafte iz Irana porasti", izjavio je tada potpredsednik i predsednik kineske naftne kompanije, Petro Čajna, Vang Dongdjin.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana