BEOGRAD, 10. marta (Tanjug) - Od septembra nadzor nad globalnim upravljanjem Internetomovim funkcijama trebalo bi da bude prenesen sa Vlade SAD na "sve nas", odnosno globalnu internet zajednicu, i da se uspostavi "multiakterski model" upravljanja Internetom, rečeno je danas na u Beogradu na ovogodišnjem "Danu internet domena SrbijeĆ (DIDS 2015). Direktor programa sajber bezbednosti i e-Diplomatije "Diplo fondacije" Vladimir Radunović rekao
BEOGRAD, 10. marta (Tanjug) - Od septembra nadzor nad globalnim upravljanjem Internetomovim funkcijama trebalo bi da bude prenesen sa Vlade SAD na "sve nas", odnosno globalnu internet zajednicu, i da se uspostavi "multiakterski model" upravljanja Internetom, rečeno je danas na u Beogradu na ovogodišnjem "Danu internet domena SrbijeĆ (DIDS 2015).
Direktor programa sajber bezbednosti i e-Diplomatije "Diplo fondacije" Vladimir Radunović rekao je da bi, po ovom modelu, Internet korporacija za dodeljene nazive i brojeve (ICANN) imala sva ovlašćenja za upravljanje globalnom mrežom.
Države, korporacije i drugi akteri, u okviru različitih tela, imali bi mogućnost da daju predloge i aktivno učestvuju u oblikovanju politike i prakse vezane za sajber prostor, ali ne i da samostalno odlučuju, objasnio je Radunović na skupu u organizaciji Fondacije "Registar nacionalnog internet domena Srbije" (RNIDS).
"Predloženi model prilično je kompleksan i formalizovan, pa može da dovede do smanjene inkluzivnosti zainteresovanih aktera", ocenio je Radunović.
U bloku pod nazivom "Pozovi E radi trgovine" bio je posvećen e-trgovini, gde su učesnici u panel diskusiji bili domaći stručnjaci iz ove oblasti, koji su prezentovali konkretna rešenja iz prakse i iskustva iz sopstvenih onlajn projekata.
Veb preduzetnik i bloger Miloš Petrović rekao je da ljudi u Srbiji trguju putem Interneta, ali glavama prodavaca još uvek nije u potpunosti e-trgovina.
Medjutim, Petrović smatra da se stvari menjaju i sve je veći broj zahteva firmi da kreiraju sajtove sa sistemom za e-trgovinu, a s druge strane, više ne postoji strani sajt ili domaći sajt, zato što je Internet "globalna priča", što kupci tako i doživljavaju.
Blok "Domen koji obećava" bio je rezervisan za najposećenije i najkvalitetnije sajtove na nacionalnim internet domenu .RS i ćiliričnom .SRB, koji tretiraju životne teme i dobro ilustruju razne mogućnosti stvaranja kvalitetnih sadržaja, ali i poslovanja na globalnoj mreži.
DIDS, tradicionalno podeljen u tri bloka, pored IT profesionalaca iz svih privrednih oblasti, internet provajdera i ovlašćenih registara, okupio je i druge domaće korisnike Interneta, i tom prilikom su mogli da se upoznaju sa iskustvima tridesetak učesnika konferencije iz zemlje i inostranstva.
RNIDS je organizacija nastala iz srpske internet zajednice koja već nekoliko godina pomaže razvoj Interneta u Srbiji, a osim upravljanja nacionalnim internet domenima najvišeg nivoa, kao dodatni cilj ima upravo razvoj Interneta u Srbiji i, posebno, lokalnog sadržaja na njemu.
Šesta godišnja konferencija o razvoju Interneta u svetu i na .RS i .SRB domenskim prostorima dobila je podršku od ICANN-a.
Ostavi komentar