BEOGRAD, 22. aprila (Tanjug) - Upravljanje Internetom i regulatorne prakse, tehnologije za data centre, uspostavljanje regionalnih tačaka za Internet Exćange i primena IPv6 protokola bili su glavne teme četvrtog regionalnog sastanka mrežnih inženjera za jugoistočnu Evropu, SEE 4-RIPE NČ, koji je danas završen u Beogradu. "IPv6 je apsolutno neophodan kada govorimo o budućnosti Interneta. IPv4 trenutno ima oko 4,3 milijarde adresa i postaje
BEOGRAD, 22. aprila (Tanjug) - Upravljanje Internetom i regulatorne prakse, tehnologije za data centre, uspostavljanje regionalnih tačaka za Internet Exćange i primena IPv6 protokola bili su glavne teme četvrtog regionalnog sastanka mrežnih inženjera za jugoistočnu Evropu, SEE 4-RIPE NČ, koji je danas završen u Beogradu.
"IPv6 je apsolutno neophodan kada govorimo o budućnosti Interneta. IPv4 trenutno ima oko 4,3 milijarde adresa i postaje 'tesan' kako se globalna mreža razvija. IPv6 ima sasvim dovoljno prostora da svaki uredjaj može da ima jedistvenu IP adresu, i to je budućnost Interneta", rekao je Aksel Pavlik, generalni direktor RIPE NČ.
Na skupu, koji je organizovala Fondacija "Registar nacionalnog internet domena Srbije" (RNIDS), bilo je reči i o pokretanju grupe mrežnih operatera u regionu - Network Operators' Group (NOG), neformalne zajednice profesionalaca odgovornih za ispravan i pouzdan rad internet mreža velikih telekomunikacionih operatora, privatnih kompanija, državnih institucija u regionu, saopštio je organizator.
Srpska grupa mrežnih operatora (RSNOG) pokrenuta je prošle godine na RNIDS-ovom skupu o uvodjenju IPv6 protokola u Srbiji.
"Pouzdana i otvorena internet infrastruktura predstavlja osnovu kako za bolju povezanost unutar regiona, tako i za njegovu integraciju u globalne tokove. Regionalna saradnja u oblasti regulacije Interneta je bitna, jer se kroz nju mogu razmeniti informacije o trendovima i problemima, ali i formirati nove društvene mreže i artikulisati zajednička pozicija u odnosu na bitna svetska kretanja i dogadjaje", ocenio je Slobodan Marković, savetnik za IKT politike i odnose sa internet zajednicom u RNIDS-u.
Merenje kvaliteta pristupa Internetu bila je još jedna važna tema o kojoj se govorilo u toku dva dana trajanja SEE 4 skupa, a koja se tiče svih korisnika globalne mreže.
"Kad je reč o usluzi pristupa Internetu, kvalitet njenog pružanja se, s jedne strane, meri odnosom pružaoca usluga prema korisniku, a s druge strane, tehničkim parametrima mreže koji utiču na kvalitet usluge i koji su merljivi", objasnio je Vladica Tintor, pomoćnik direktora RATEL-a.
To su, kako je dodao, pre svega, protok, odnosno brzina prenosa podataka, kašnjenje, varijacija kašnjenja i gubitak paketa.
"Provajderi internet servis usluga u Srbiji u obavezi su da regulatoru redovno dostavljaju izveĆtaje o parametrima kvaliteta svojih mreža. Korisnici mogu i sami da testiraju svoju konekciju pomoću specijalizovanih softverskih alata, a RATEL-ovi kontrolori kvaliteta mere tehničke parametre za tu svrhu namenjenim mernim instrumentima", predočio je on.
Regionalni sastanak SEE 4 okupio je preko 200 učesnika iz Evrope i regiona, navodi se u saoštenju RNIDS-a.
(kraj) / nma
Ostavi komentar