Tekst objavljen: 04.04.2015 10:51        


PARIZ, 20. marta (Tanjug) - Generalni sekretar Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), Anhel Gurija, pozdravio je danas učešće vodećih evropskih zemalja u novoj Azijskoj infrastrukturnoj banci, čije je osnivanje inicirao Peking, uz obrazloženje da će njihovo pridruživanje osigurati da ta institucija deluje prema postojećim globalnim standardima. Nemačka, Francuska i Italija su pre nekoliko dana iznele svoju nameru da se pridruž

OECD pozdravila učešće država EU u AIIB banci

PARIZ, 20. marta (Tanjug) - Generalni sekretar Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), Anhel Gurija, pozdravio je danas učešće vodećih evropskih zemalja u novoj Azijskoj infrastrukturnoj banci, čije je osnivanje inicirao Peking, uz obrazloženje da će njihovo pridruživanje osigurati da ta institucija deluje prema postojećim globalnim standardima.
Nemačka, Francuska i Italija su pre nekoliko dana iznele svoju nameru da se pridruže Azijskoj infrastrukturnoj investicionoj banci (AIIB), na zaprepašćenje Sjedinjenih Američkih Država i Japana, koji su tvorci Svetske banke i Azijske razvojne banke, prenosi agencija Frans pres. Pre njih to je učinila i Velika Britanija.
"Činjenica da su se pojedine evropske države sada povezale sa ovim projektom me samo dodatno učvršćuje u uverenju da će ta institucija biti vodjena na veoma profesionalan i transparentan način. Smatram da se ove države ne bi pridružile toj instituciji da je vodjena na drugačiji način", izjavio je Gurija novinarima u Parizu.
Generalni sekretar OECD-a se novinarima obratio uoči predstavljanja novog ekonomskog izveštaja te organizacije za Kinu, u kojem se prognozira da će druga najveća svetska privreda 2015. ostvariti rast od sedam odsto, što je u skladu sa ciljevima vlade u Pekingu i što je, prema rečima kineskih lidera, sada "nova normala" za kinesku privredu.
"Mislim da niko ne ide okolo sa knjižicom dajući čekove. Ovo nije spoljna politika, ovo je banka. Postoji izuzetno veliki deficit u srednjoročnim i dugoročnim investicijama, a naročito u infrastrukturi. Svaki mehanizam koji je uspostavljen zarad pokrivanja deficita je, naravno, dobrodošao", poručio je Gurija.
Kineski zvaničnici su pozdravili interesovanje evropskih država za učešće u novoj banci, dok je kineska državna agencija Sinhua navela da ta odluka predstavlja oštru poruku SAD.
Na drugoj strani, britanski Fajnenšel tajms (FT) uspostavljanje nove medjunarodne finansijske institucuje vidi kao diplomatski debakl SAD. Ovaj list piše da su SAD pokrenule a zatim i izgubile bitku moći sa Kinom, i time nenamerno poslale signal o preusmeravanju moći i uticaja u 21. veku, i podseća da Vašington novu banku doživljava kao pretnju postojećim finansijskim institucijama u kojima drži primat, poput Svetske banke (SB).
Ideja o osnivanju AIIB je kineska, a prvi memorandum o tom projektu je potpisan u oktobru prošle godine u Pekingu. Osnivački kapital banke biće 100 milijardi dolara, a početni akcionarski kapital 50 milijardi dolara. Sedište banke, koja bi trebalo da bude formirana do kraja 2015, biće u kineskoj prestonici.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana