KOPAONIK, 5.marta (Tanjug) - Direktor EBRD-a u Srbiji Mateo Patrone izjavio je danas da su, strukturni faktori koji će odrediti stratešku poziciju Srbije kao industrijsku platformu - pristup finansijama, ljudski kapital, infrastruktura i troškovi poslovanja. Patrone je, govoreći o dostupnosti finansiranja, rekao Tanjugu da je bankarski sistem veoma likvidan iako kompanije, a posebno mala i srednja preduzeća, i dalje teško dol
KOPAONIK, 5.marta (Tanjug) - Direktor EBRD-a u Srbiji Mateo Patrone izjavio je danas da su, strukturni faktori koji će odrediti stratešku poziciju Srbije kao industrijsku platformu - pristup finansijama, ljudski kapital, infrastruktura i troškovi poslovanja.
Patrone je, govoreći o dostupnosti finansiranja, rekao Tanjugu da je bankarski sistem veoma likvidan iako kompanije, a posebno mala i srednja preduzeća, i dalje teško dolaze do finansiranja.
Prema njegovim rečima, četiri glavna razloga za to su nenaplativa potraživanja, potreba za konsolidacijom bankarskog sektora, evroizacija i potreba za diversifikacijom izvora kapitala, naročito kada je u pitanju vlasnički kapital.
Što se tiče nenaplativih potraživanja, Patrone je naveo da je problem uglavnom nastao u korporativnom sektoru i da je potreban holistički pristup, po kome je korporacijama potrebna rekonstrukcija i da u te svrhe treba koristiti sopstvene izvore finansiranja, a ne novac poreskih obveznika.
Patrone tvrdi da Srbija ima čvrstu poziciju kada je u pitanju ljudski kapital, dok infrastrukturni jaz treba premostiti korišćenjem raspoloživog novca i ubrzavanjem implementacije projekata, kao što je naveo i premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Posebno treba ubrzati one projekte koji su osigurali koncesiono finansiranje, naveo je direktor EBRD-a u Srbiji, koji je učestvovao na Kopaonik biznis forumu.
On je naglasio da projekti javno-privatnog partnerstva treba konačno da se pokrenu, posebno u Beogradu, i nada se da će uskoro videti koncesiju aerodroma.
Pozivajući se na troškove poslovanja, Patrone je naveo povoljnu stopu poreza na dobit, ali i da postoji mogućnost za poboljšanje u smislu opterećenja administrativnim porezima.
Na pitanje o uticaju efekta kvantitativnih olakšica (QE) u evrozoni, Patrone je naveo da bi trebalo da budu dvostruki, time što će Srbiji dati jače izvozno tržište u evrozoni, a snižavanjem troškova kapitala u Srbiji, ona će postati atraktivna destinacija za investitore koji tragaju za investicijama sa većim prinosom.
Ipak, rekao je Patrone, efekti toga bi mogli biti umanjeni uticajem na kvantitativne olakšice i podizanjem kamatnih stopa u SAD.
Ostavi komentar