BEOGRAD, 16. aprila (Tanjug) - Najbolji partner za privatizaciju preduzeća iz hemijskog sektora - Petrohemije, MSK i Azotare bio bi onaj koji bi mogao da im obezbedi jeftinije energente i koji bi u dugom vremenskom periodu mogao da obezbedi bolje pozicioniranje proizvoda tih fabrika na domaćem i stranom tržištu, izjavio je danas stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević. Kovačević je, povodom najava premijera Srbije Alsakndara Vučića d
BEOGRAD, 16. aprila (Tanjug) - Najbolji partner za privatizaciju preduzeća iz hemijskog sektora - Petrohemije, MSK i Azotare bio bi onaj koji bi mogao da im obezbedi jeftinije energente i koji bi u dugom vremenskom periodu mogao da obezbedi bolje pozicioniranje proizvoda tih fabrika na domaćem i stranom tržištu, izjavio je danas stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević.
Kovačević je, povodom najava premijera Srbije Alsakndara Vučića da su kompanije iz Azerbejdžana zainteresovane za Petrohemiju i MSK, rekao da je dobro, ali vrlo teško pronaći partnera za te fabrike koji će omogućiti njihovu profitabilnost.
"Dobro je ako neko udje u te firme koje su već akumulirale gubitke, a država će pre toga morati da otpiše dugovanja koja ta tri preduzeća imaju prema državi," rekao je Kovačević u izjavi za Tanjug.
Isplatilo bi nam se i ako bismo otpisali dugove i našli nekog pouzdanog partnera da neko duže vreme može da obezbedi rad tih fabrika, ali je problem što to nisu fabrike velikog kapaciteta i što je teško da konkurišu velikim kompanijama iz tog sektora.
Ti dugovori su, objasnio je, nastali najviše zbog nepristupačnih cena energenata, gasa i nafte i do sada su pravili gubitke zbog toga što nisu mogli da prodaju svoj proizvod skuplje od cene koštanja.
Upozorio je da ne bi bilo dobro da napravimo loše ugovore o privatizaciji tih preduzeća i da nastavimo da ih subvencionišemo, već bi ona trebalo uspešno da posluju i tako doprinesu rastu izvoza iz Srbije.
Kovačević smatra da što pre treba prelomiti i doneti odluku o sudbini tih firmi i da, ako se ne uspe sa njihovom privatizacijom, preostaje stečaj ili da ona sa ostalim javnim preduzećima udju u neku vrstu državnog holdinga na koga će preći proces njihove privatizacije.
S druge strane, predsednik Udruženja za gas Vojislav Vuletić smatra da sve zemlje, pa i Srbija, treba da imaju svoju privrednu strategiju i da podržavaju i subvencionišu neke svoje značajne fabrike i privredne sektore.
Azotara je na primer značajna što nam azotna djubriva trebaju za razvoj i povećanje poljoprivredne proizvodnje, a rastom te proizvodnje raste i izvoz iz Srbije, tako da subvencionisanje rada Azotare subvencionišemo svoju poljoprivredu, istako je Vuletić.
On je ukazao da niko neće doći u Srbiju da investira na svoju štetu zato što nas voli, već da izvuče maksimalan dobitak, a da država treba da zaštiti i pomogne razvoju važnih privrednih sektora.
Premijer Vučić je tokom ovonedeljne posete Bakuu najavio da je Azerbejdžan zainteresovan za privatizaciju Petrohemije i MKS iz Kikinde, istakavši da bi vlada pružila podršku procesu privatizacije tih kompleksa.
On je ukazao i na značaj cene energenata kojim se te fabrike snabdevaju.
Azerbejdžanska kompanija AzMeCo, poznata je kao jedna od vodećih proizvodjača metanola, veoma je zainteresovana za investiranje u MSK iz Kikinde i Petrohemiju iz Pančeva, saopštilo je Ministarstvo energetike.
Inače, reč je o ompaniji koja proizvodi oko 600.000 tona metanola godišnje, koje Britiš Petrol (British Petrol) distribuira u Evropu i Kinu.
Ostavi komentar