Tekst objavljen: 30.05.2015 2:15        


BEOGRAD, 15. maja (Tanjug) - Projekat "Unapredjenje sistema upravljanja opasnim otpadom u Republici Srbiji -Integrisani plan upravljanja opasnim otpadom" koji najvećim delom finansira EU počeo je da se realizuje, a njegova ukupna vrednost je milion evra. Kako je previdjeno, EU će finansirati 95 odsto (950.000 evra), a pet odsto Srbija (50.000 evra).

Počeo projekat za unapredjenje upr opasnim otpadom

BEOGRAD, 15. maja (Tanjug) - Projekat "Unapredjenje sistema upravljanja opasnim otpadom u Republici Srbiji -Integrisani plan upravljanja opasnim otpadom" koji najvećim delom finansira EU počeo je da se realizuje, a njegova ukupna vrednost je milion evra.
Kako je previdjeno, EU će finansirati 95 odsto (950.000 evra), a pet odsto Srbija (50.000 evra).
Cilj Projekta je da pomogne Srbiji u ispunjenju zakonodavstva EU iz oblasti zaštite životne sredine, kroz institucionalnu izgradnju i unapredjenje infrastukture u oblasti životne sredine, rečeno je danas na konferenciji povodom početka tog projekta.
Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković rekla je otvarajući konferenciju da ključni koraci ka unapredjenju sistema upravljanja opasnim otpadom uključuju jačanje postojećih i razvoj novih mera za uspostavljanje integralnog sistema upravljanja otpadom, dalju integraciju politike žzivotne sredine u ostale sektorske politike, prihvatanje veće pojedinačne odgovornosti za životnu sredinu i aktivnije učešće javnosti u procesu donošenja odluka.
Kako je kazala ministarka, za unapredjenje ovog sistema neophodna je osnova za institucionalno jačanje, razvoj zakonodavstva, sprovodjenje propisa na svim nivoima, edukacija i razvijanje javne svesti.
Pojekat se realizuje u saradnji Austrije, Nemačke i Srbije kao tvining projekat što, kako je kazala, svakako doprinosi još većem značaju postojeće bilateralne saradnje koja je u prethodnom periodu bila i više nego uspešna.
Realizacija tvining projekta, pre svega, kako je kazala, obezbedjuje izradu i unapredjenje postojeće zakonske regulative u oblasti upravljanja opasnim otpadom, kao i izradu nacionalnih planova za pojedine tokove opasnog otpada.
Bogosavljević Bošković je kazala da će projektom biti obuhvaćene i aktivnosti na unapredjenju sistema upravljanja opasnim otpadom, pre svega, iz domaćinstva, na nivou lokalnih samouprava.
Planirano je da projekat traje dve godine, sa mogućim produženjem od šest meseci.
Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji, Oskar Benedikt rekao je da je oblast zaštite životne sredine sadržana u poglavlju 27 važna oblast u procesu pregovora za pristupanje Srbije EU.
Spremamo se za otvaranje tog poglavlja, i do 15. jula ako budu dostavljenje dodatne informacije videćemo da li su ispunjeni uslovi za njegovo otvaranje, rekao je on.
Ssef Pregovaračke grupe za EU Tanja Miščević rekla je da je poglavlje 27 kompleksno i da ima veliki uticaj na život gradjana.
"Važno je da pažnja bude stalno usmerena na to, a posebno na to da otpad ne treba posmatrati kao troška već kao veliki potencijal", rekla je Miščević.
Kako je kazala važno je jačanje institucija i rad na zakonodavnom okviru što će, kako je kazala pomoći u pregovaračkom procesu.
Osvrćući se na ovaj projekat ona je kazala da je to prvi projekat decentralizovanog upravljanja sredstvima i da će se kada je u pitanju Poglavlje 27 tražiti prelazni period, jer se do ulaska Srbije u EU ne može obezbediti skoro 11 milijardi evra za tu oblast.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana