Tekst objavljen: 12.01.2016 13:00        


ABU DABI, 12. januara (Tanjug) - Predsednik Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) Emanuel Ibe Kačikvu izrazio je danas očekivanja da će vanredni sastanak naftnog kartela biti održan početkom marta kako bi se pozabavio problemom sunovrata cena nafte. 

Predsednik OPEK-a najavio vanredni sastanak u martu

"Rekli smo da ćemo ako cena padne na 35 dolara za barel, razmotriti održavanje vanrednog sastanka", izjavio je Kačikvu, koji je inače nigerijski ministar za naftne resurse, prenosi agencija Frans pres.

"Cene nafte su pale na nivo koji zahteva održavanje sastanka", rekao je predsednik OPEK-a na energetskom forumu u Abu Dabiju, dodajući da ostale kolege još nisu potvrdile da li će prisustvovati sastanku.

Cena američke "lake" nafte je danas pala ispod 31 dolara za barel, čime je nastavljena rasprodaja koja je oborila cenu "crnog zlata" na 12-godišnji minimum usled prekomernih globalnih zaliha, jakog dolara i slabe tražnje.

Države Persijskog zaliva koje izvoze naftu već su odbile da smanje visok nivo proizvodnje radi sprečavanja daljeg pada cena, jer nastoje da sačuvaju tržišni udeo uprkos tome što trpe velike gubitke.
Prema rečima Kačikvua, članice OPEK-a imaju različite stavove u vezi sa ovim pitanjem.

"Jedna grupa smatra da postoji potreba za intervencijama. Druga grupa, pak, smatra da, čak i ako intervenišemo, mi činimo tek 30 do 35 odsto globalnih proizvođača", s obzirom na činjenicu da 65 odsto isporuka nafte dolazi iz nečlanica OPEK-a, izjavio je Kačikvu na forumu.

"Ako nemate i tih 65 odsto proizvodjača koji će sesti za sto, zaista nećete napraviti nikakvu drastičnu razliku", zaključio je on.

Američka "laka"nafta WTI za isporuke u februaru srozala se u trgovanju u Aziji za 87 centi, ili 2,77 odsto, na 30,54 dolara za barel jutros oko 6,30 časova po srednjoevropskom vremenu, izveštava agencija AFP.
Evropska referenca za cenu "crnog zlata", sirova nafta tipa "brent" pala je 98 centi, odnosno 3,11 procenata, na 30,57 dolara.

Poslednji put je cena nafte WTI bila tako niska u decembru 2003. godine, kada je iznosila samo 29,66 dolara za barel, a "brent" je na dnu bio u aprilu 2004. godine s cenom od 29,95 dolara.

Cene ovog energenta su pale 10 odsto prošle nedelje, pošto je porasla zabrinutost investitora zbog prezasićenosti globalne ponude i slabosti na ključnom tržištu, u Kini, koja je najveći svetski potrošac energije.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana