BRISEL, 25. februara (Tanjug) - Evropska komisija predstavila je danas plan za unapredjenje saradnje izmedju energetskih tržišta 28 zemalja članica Evropske unije, u sklopu nastojanja Evrope da se oslobodi nestabilnih isporuka ruskog gasa i osigura jeftinije energente za krajnje potrošače. Potpredsednik Komisije Maroš Šefčovič je ovaj plan okarakterisao kao "najambiciozniji energetski projekat" još od pomaljanja
BRISEL, 25. februara (Tanjug) - Evropska komisija predstavila je danas plan za unapredjenje saradnje izmedju energetskih tržišta 28 zemalja članica Evropske unije, u sklopu nastojanja Evrope da se oslobodi nestabilnih isporuka ruskog gasa i osigura jeftinije energente za krajnje potrošače.
Potpredsednik Komisije Maroš Šefčovič je ovaj plan okarakterisao kao "najambiciozniji energetski projekat" još od pomaljanja Evropske unije pre više od polovine veka, prenosi agencija AP.
Šefčovič smatra da bi unapredjenje saradnje u oblasti evropske energetske mreže moglo doneti uštedu preduzećima i potrošačima u iznosu do 40 milijardi evra godišnje, kao i da bi manja energetska zavisnost Evrope povećala političke mogućnosti EU u zemljama istočne Evrope.
Potpredsednik Komisije je, takodje, rekao da je danas pokušao da ugovori trilateralni sastanak, na kome bi učestvovale Ukrajina, Rusija i Evropska unija, kako bi se raspravljalo o sporu izmedju Moskve i Kijeva zbog neplaćenih gasnih računa.
Osim toga, Šefčovič je predložio da zimski gasni paket isporuka, dogovoren u oktobru prošle godine, ostane netaknut i da se nastavi sa isporukama gasa do članica Evropske unije.
Najavio je i da će Evropska unija blisko saradjivati sa susedima, poput Alžira, Truske i Norveške kako bi diverzifikovala izvore isporuka.
Kako navodi Asošijeted pres, Evropa uvozi 40 odsto prirodnog gasa iz Rusije, od čega polovina gasa dolazi preko teritorije sukobima pogodjene Ukrajine.
Ukrajina i ruski energetski gigant Gasprom već dugo vremena vode cenovni rat zbog gasa, što je u proteklih nekoliko godina uzrokovalo prekide u isporukama tog energenta ka evropskim zemljama.
"Naša zavisnost od spoljnih energetskih resursa pogodila je sposobnost EU u vodjenju nezavisne spoljne politike", upozorio je lider liberalne stranke ALDE u Evropskom parlamentu, Gaj Ferhofštat.
On je dodao da bi najavljeni ambiciozni energetski projekat doneo otvaranje novih radnih mesta, pomogao u borbi protiv klimatskih promena i, kako je rekao, "pogodio ruskog predsednika Vladimira Putina tamo gde je najbolnije".
Organizacije za zaštitu životne sredine brzo su "osule paljbu" po ovakvom planu, navodeći da se previše fokusira na Rusiju i fosilna goriva, a ne na obnovljive izvore energije.
"Stalno nam ponavljaju gas, gas, gas. Evropska unija rizikuje bacanje više stotina milijardi evra u gradnju gasovoda kojih će brzo morati da se odrekne čim budu priključeni na mrežu, jer doprinose klimatskim promenama", izjavio je Bruk Rajli, iz neprofitne analitičko-savetničke institucije Frends ov Ist Jurop.
Ostavi komentar